Americký prezident Barack Obama na summitu OSN v Soulu zdůraznil, že hrozba jaderných zbraní zůstává pro svět náročnou výzvou a varoval před jaderným terorismem. "Bezpečnost světa závisí na krocích, které podnikneme," řekl k jaderné bezpečnosti dalším světovým vůdcům.

Summitu, který začal v pondělí, se účastní nejvyšší představitelé více než 50 zemí světa, včetně Číny a Ruska. Podle Obamy mezinárodní společenství udělalo velký pokrok při likvidaci jaderných materiálů a při zlepšování bezpečnosti jaderných zařízení ve světě.

Snížilo se tak podle něj riziko, že radioaktivní materiály padnou do rukou teroristů.

Nicméně tyto materiály jsou stále na mnoha místech zranitelné a usiluje o ně pořád hodně nebezpečných hráčů, řekl Obama.

"Nebylo by potřeba mnoho radioaktivního materiálu, aby byly usmrceny statisíce lidí. To není přehánění, ale realita, které čelíme," uvedl Obama. "Jaderný terorismus je jednou z nejnaléhavějších a nejvážnějších hrozeb globální bezpečnosti," dodal.

Summit probíhá v době, kdy v regionu panuje značné napětí kvůli plánovanému vypuštění severokorejské rakety se satelitem. Pchjongjang tvrdí, že jediným cílem rakety je vynést na oběžnou dráhu meteorologickou družici na počest stého výročí od narození zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Američané a jejich spojenci jsou však přesvědčeni, že jde o pouhou záminku pro test rakety dlouhého doletu a že to bude znamenat porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2009.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao Obamovi při schůzce v pondělí řekl, že jeho země bere celý problém velmi vážně a dává Severní Koreji najevo své znepokojení. Obama a Chu se prý shodli, že budou úzce spolupracovat v reakci na jakoukoli potenciální provokaci ze strany KLDR.

Severokorejská raketa jako porušení rezoluce OSN

Japonský premiér Jošihiko Noda při svém vystoupení na summitu řekl, že "vypuštění severokorejské rakety by odporovalo snahám mezinárodního společenství o nešíření jadrných zbraní a porušilo by rezoluce Rady bezpečnosti OSN".

První summit OSN o jaderné bezpečnosti se konal v roce 2010 ve Washingtonu a jeho hlavním tématem bylo zamezit, aby se vysoce obohacené plutonium a uran nedostaly do rukou teroristů.

Několik zemí, mezi nimi třeba Kazachstán, Mexiko či Ukrajina, od té doby svůj nukleární materiál zabezpečily. Příští summit se uskuteční v roce 2014 v Nizozemsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist