Americké protestní hnutí Okupujte Wall Street v New Yorku nyní u soudů často doplácí na sociální sítě, díky kterým loni na podzim vyrostlo a inspirovalo následovníky po celém světě.

Příspěvky jeho členů, obviněných kvůli účasti na demonstracích například na sociální síti Twitter, nyní mohou sloužit jako důkaz.

Přispívají k tomu, že členové hnutí raději před soudním projednáváním svého případu dávají přednost přiznání viny. Napsal o tom dnes list The Wall Street Journal.

Jedním z nich je jednatřicetiletý Jeff Rae, který před svým zatčením loni v říjnu na Brooklynském mostě psal na Twitteru, že tam bude posílat zprávy, dokud mu policisté nenasadí želízka.

Nyní mu hrozilo, že manhattanský žalobce bude žádat o přístup k jeho účtu na této sociální síti, a raději proto přiznal vinu. "Bojujete s králem. Zdá se, že jsou dost mocní," řekl na adresu žalobců.

Twitter jako důkaz

Ti v New Yorku stíhají stovky lidí zadržených při protestech pro podezření z méně závažných prohřešků, jako je například výtržnictví.

Mají přitom dojem, že zprávy zatčených na Twitteru mohou v některých případech sloužit jako důkaz jejich záměrů překročit zákon. Demonstranti sociální síť používali ke koordinaci, ale i k varování ostatních před postupujícími policejními složkami.

"Poučením z toho je, že když se veřejně projevujete a zanecháte záznamy, které vás umožňují identifikovat, pak vláda k těmto informacím může získat legálně přístup," podotkl profesor práva z Univerzity George Washingtona Orin Kerr.

Žalobcům zprávy na sociálních sítích pomáhají při určování osobní odpovědnosti lidí zatčených ve velkých skupinách. Newyorským soudním systémem dosud prošlo 1936 případů souvisejících s protesty hnutí Okupujte Wall Street. Více než 850 obviněných podobně jako Rae přiznalo vinu.

Pokud se v příštím půl roce ničeho nedopustí, bude jim obvinění vymazáno z rejstříku. Ve zhruba 260 případech policisté museli případy odložit pro nedostatek důkazů.

Nejméně ve čtyřech případech pak soud požádal o přístup k účtům obviněných na sociální síti Twitter. Jejich právníci se tomu snaží zabránit.

Potlačování svobody projevu?

Twitter odmítl jednotlivé případy komentovat. Jeho mluvčí pouze uvedla, že sociální síť nezpřístupňuje soukromé údaje o svých uživatelích s výjimkou právně podložených případů, jako je například soudní obsílka či soudní příkaz.

Hnutí Okupujte Wall Street kritizovalo snahu žalobců získat přístup k účtům jako útok na svobodu projevu. "Newyorská policie a úřad manhattanského žalobce se snaží ulovit usvědčující důkazy, které dosud postrádaly. Výsledkem je deprimující dopad na právo svobodného projevu a plýtvání penězi daňových poplatníků na prostudování veřejné i soukromé komunikace jednotlivců," uvedl člen hnutí Justin Wedes.

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo loni v polovině září v New Yorku, když se jeho členové usídlili v Zuccottiho parku na jihu Manhattanu. Demonstranti tvrdili, že zastupují 99 procent Američanů proti jednomu procentu nejbohatších, kteří údajně nejsou dostatečně solidární se zbytkem společnosti.

Park museli protestující opustit v polovině listopadu, když majitel pozemku oznámil, že hygienické podmínky ve stanovém městečku jsou velmi špatné a park potřebuje uklidit. Po znovuotevření parku majitel pozemku vydal zákaz budování stanů.

Hnutí Okupujte Wall Street se na podzim rozšířilo z New Yorku i do dalších amerických měst. Na většině míst radnice protesty delší dobu tolerovaly, nakonec ale přistoupily k likvidaci stanových městeček. S příchodem jara se jeho přívrženci v New Yorku opět pokoušejí protest oživit.

Policie jim sice o víkendu zabránila znovu obsadit Zuccottiho park, část se jich ale snaží udržet na náměstí Union Square.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist