Při nočních bojích v Damašku přišli dle státní televize o život tři teroristé a jeden příslušník bezpečnostních sil. Palba a výbuchy se několik hodin ozývaly ze čtvrti Mazza, kde je sídlo jedné z bezpečnostních služeb.
Opozice původně tvrdila, že proti sobě bojují vojáci a desertéři. Podle státní televize Al-Ichbáríja stál proti vojsku gang teroristů a tři z nich padli.
Gang podle tohoto zdroje obsadil jeden z domů ve čtvrti. Při incidentu padl jeden z vojáků a tři jeho kolegové byli zraněni. Budova "je značně poškozena, protože tato skupina použila granáty, pancéřovky a kulomety", tvrdila televize. Popřela přitom zprávu katarské satelitní televize Al-Džazíra, podle níž je na místě možná 80 mrtvých a 200 raněných.
Čtvrť Mazza patří k nejvíce střeženým místům metropole, sídlí v ní několik ambasád a vládních bezpečnostních objektů, včetně velitelství letecké rozvědky. Kromě toho jsou tam i rezidence vysokých bezpečnostních činitelů.
Česká ambasáda se v této části Damašku nenachází. Velvyslanectví odmítlo poskytnout informace o tom, zda je personál v pořádku. Zatímco některé státy už svá velvyslanectví v syrské metropoli uzavřely, ČR o tom zatím neuvažuje a nehodlá stáhnout ani svou velvyslankyni.
Nejmenovaný zdroj citovaný Českým rozhlasem řekl, že na českém ministerstvu zahraničí převládá názor, že jsou to zbytečná a kontraproduktivní gesta. V případě ČR by prý takový postup vypadal směšně a na syrské vedení by neudělal žádný dojem.
Nedělní video z Damašku:
Jak v pondělí řekl zástupce syrské exilové opozice Ramí Abdar Rahmán, boje se za rok nepokojů dostaly poprvé do těsné blízkosti bezpečnostního centra, a to v době, kdy vláda tvrdí, že má Damašek plně pod kontrolou.
Svědek citovaný agenturou AP sdělil, že skupina dezertérů se ukryla v obytném domě nedaleko švýcarského velvyslanectví a bydliště prezidentova švagra a náměstka ministra obrany Ásifa Šaukata. Další ze zdrojů AP řekl, že se bojovalo poblíž ředitelství politické policie.
Syrský režim běžně označuje armádu dezertérů a opoziční bojovníky za teroristy. Velitel dezertérů Rijád Asaad odmítl dnešní boje v Damašku komentovat. Agentuře AP k nim pouze řekl, že "jde o citlivou záležitost, k níž nemůže nic říci".
Damaškem otřásla vlna explozí. Terčem útoku byla sídla bezpečnostních a policejních sil - čtěte ZDE
Syrská armáda dobyla další povstalecké město. A podél cest k hranicím rozmisťuje miny - čtěte ZDE
Asaad hovořil z Turecka, kam se po odchodu z armády uchýlil. Turecko už přijalo přes 16 tisíc syrských uprchlíků a v minulých 24 hodinách k nim přibylo 200 dalších. Dle tureckých diplomatických zdrojů jsou mezi nimi dva generálové, zbytek představují hlavně ženy a děti.
Podle toho už tedy ze syrské armády dezertovalo osm generálů. Turecko začalo u hranice budovat další tábory a počítá s tím, že bude muset možná přijmout až 50 tisíc běženců.
Rok nepokojů
Syřané si v neděli připomněli první výročí rozpoutání protivládních nepokojů, během nichž syrský režim začal svoje odpůrce fyzicky likvidovat. Víkend poznamenala série pumových atentátů, které si vyžádaly tři desítky mrtvých.
K zodpovědnosti za tyto útoky se nikdo nepřihlásil. Navzájem se z nich ale obviňují režim a opozice. Při dalších nejrůznějších incidentech napříč Sýrií údajně umíraly až desítky lidí.
Podle odhadů OSN zemřelo od loňska při násilnostech v Sýrii přes 8500 lidí, bilance syrské opozice je až o tisíc mrtvých vyšší. Většina z nich jsou údajně civilisté.
Palba byla několik minut slyšet také z blízkosti čtvrti Kabún, která leží na východě města.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist