Syrská armáda v úterý zahájila útok na jihosyrské město Harák a obléhá také místo v západosyrské provincii Hamá. Do Libanonu v minulých dvou dnech dorazilo téměř dva tisíce Syřanů, kteří prchají hlavně z ostřelovaného Homsu.

Do Haráku, který leží v provincii Dará, kde loni protirežimní nepokoje začaly, vjely tanky a obrněná vozidla. Podle opozičních zdrojů se z města ozývá prudká palba.

V Hamá je obleženo město Tajjíbat al-Imám. Ráno vojáci odstřelovali na hranici most, který používají uprchlíci na cestě do Libanonu.

Armáda 1. března dobyla po měsíčních bojích homskou čtvrť Bábá Amr a začala pak otevírat nové fronty v dalších místech. Jedna z nich je v Rastanu, které má od února v rukou armáda dezertérů. Opozice očekává, že tlak na toto město, které se nachází v provincii Homs, bude sílit a že armáda na něj chystá ofenzivu.

"To, co se tam odehrává, se podobá situaci Bábá Amru: blokáda, dělostřelecká palba, rakety. Jsou tam stále bojovníci Syrské svobodné armády. Nevzdají se lacino," sdělil agentuře AFP jeden ze zástupců opozice.

Mezi více než 1500 Syřany, kteří uprchli v posledních dnech do Libanonu, jsou podle OSN hlavně ženy s dětmi. Do oblasti Fákha v údolí Bikáa dorazilo v minulých 48 hodinách na 170 rodin, dalších padesát pak do Aarsálu.

Tisíce uprchlíků

"Jsou to hlavně ženy a děti. Posíláme jim pokrývky, matrace a hygienické potřeby," sdělila mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Dana Sulajmáníová. Podle tohoto úřadu se v Libanonu od loňského března, kdy nepokoje v Sýrii začaly, zaregistrovalo přes sedm tisíc syrských uprchlíků.

Syrská státní televize vysílá záběry uprchlíků, kteří se do zničeného Homsu vracejí. Byly na nich vidět zničené domy a snímky granátů a zbraní ležící na ulicích doprovázel komentář, podle něhož patřily ozbrojeným teroristům. Televize ukázala také tunel, jímž údajně tito ozbrojenci do města dostávali zbraně.

Syrské úřady do Bábá Amru ještě nepustily pracovníky Mezinárodního výboru Červeného kříže. Jeden z jeho zástupců řekl, že se nediví, že se tam lidé vracejí, protože teď je tato část města nejklidnější ze všech homských čtvrtí.

Vzhledem k horšící se bezpečnostní situaci jako další země uvažuje o uzavření svého velvyslanectví v Damašku také Španělsko. Jeho ministr zahraničí prohlásil, že konečné rozhodnutí padne ještě během úterka. Zastupitelské úřady už v Sýrii uzavřely USA, Británie, Francie, Švýcarsko a Kanada.

Simon Collis, který vedl britskou ambasádu, v rozhovoru pro The Times prohlásil, že podle něj padne syrský režim nejpozději do konce roku. "Je jako kmen stromu vyhnilý uvnitř, jako prasklá hráz," prohlásil.

Syrská tragédie

Diplomatickému řešení krize brání postoj Ruska a Číny v Radě bezpečnosti OSN. Francouzský premiér François Fillon vyzval Moskvu, aby začala s Paříží spolupracovat na "řešení syrské tragédie".

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan chce, aby Damašek okamžitě otevřel cesty pro humanitární pomoc. V projevu v parlamentu ocenil "čestný boj" syrské opozice. Do Turecka se uchýlilo přes 11 tisíc syrských uprchlíků.

Americký senátor John McCain se znovu vyslovil pro vojenskou pomoc opozici. Navrhuje letecké útoky a vyzbrojení opozičních bojovníků. Washington ale pro toto řešení není.

K diplomatickému řešení se pokusí přispět i bývalý čínský velvyslanec v Damašku. Při své dvoudenní návštěvě, kterou zahajuje v úterý, se však sejde jenom s představiteli vlády. Podle agentury AP Peking chce, aby syrská vláda přistoupila na příměří.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist