Seznam "Nepřátel internetu" zveřejněný organizací Reportéři bez hranic uvádí deset států, v nichž režim kontroluje přístup na internet, cenzuruje obsahy stránek a vězní blogery. Letos se mezi nimi ocitlo i Bělorusko a Bahrajn.

Nově zveřejněná zpráva uvádí, že rok 2011 byl pro internetové aktivisty tím nejobtížnějším. V souvislosti s užíváním internetu bylo loni zatčeno nejméně 199 lidí. Nejvíce vězněných blogerů je v Číně, Vietnamu a Íránu.

Bahrajn byl na seznam zemí přidán kvůli smrti Zachariji Rašída Hasana. Zemřel šest dní poté, co byl zadržen kvůli svým internetovým aktivitám. Bahrajnská vláda omezuje dostupnost zahraničních médií v zemi, aktivisté jsou pronásledováni a zatýkání blogerů je běžnou praxí. V době protestů režim přerušuje mobilní i internetovou komunikaci.

Stejně tak je tomu i v případě Běloruska. Vláda zde navíc během demonstrací zasílá přes Twitter zprávy, které mají protestanty zastrašit. Aktivistům znepříjemňuje život také samotný největší poskytovatel internetu v zemi. Uživatel, který se pokusí přihlásit do sociální sítě Vkontakte, je automaticky přesměrován na stránky obsahující počítačový virus.

Organizace obviňuje Čínu a Sýrii z toho, že najímá blogery, kteří vyhledávají stránky disidentů a opozičních skupin. Ty pak zahltí falešnými prorežimními hesly a komentáři.

 

Členové Reportéři bez hranic jsou rovněž znepokojeni plánem íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Tamní režim chce údajně vytvořit „čistou“ webovou síť s vlastním vyhledávačem a komunikačním systémem.

Země pod dohledem

Vedle „Nepřátel internetu“ zveřejnila organizace i seznam „Zemí pod dohledem.“ Vedle Ruska, Egypta, Malajsie nebo Thajska v něm překvapivě figuruje Austrálie a Francie.

Australská vláda chce zavést systém, který má blokovat stránky s nevhodným obsahem. Podle Reporters Withnout Borders hrozí, že systém nebude transparentní. Francie je na seznamu kvůli své politice, která má zabránit nelegálnímu stahování. To je podle organizace omezováním přístupu na internet.

Nově uveřejněná zpráva zdůrazňuje roli firem, které autoritářským režimům poskytují monitorovací zařízení a další software. Kritizuje západní podniky za jejich činnost v Sýrii, Egyptě a Libyi v období vlády Kaddáfího.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist