"Vadí vám nepravosti ze strany zemí střední a východní Evropy? Nebo jste ztratili vaše zaměstnání kvůli nějakému Polákovi, Bulharovi, Rumunovi či jinému státnímu příslušníkovi ze zemí střední a východní Evropy? Vyslechneme vás."
Takto na svém webu minulý týden vyzývala Holanďany krajně pravicová, parlamentní Strana pro svobodu (PVV), kterou vede známý radikál a kritik islámu Geert Wilders. Slíbila, že stížnosti předá vládě k projednání.
Reakce na provokativní text na sebe nedala dlouho čekat. V Haagu proti němu v úterý protestovalo hned několik velvyslanců států ze střední a východní Evropy, včetně Česka.
"Zaměřit se na skupiny lidí žijící v Nizozemsku je jasně diskriminační a ponižující cíl. Vyzýváme nizozemskou společnost a její politické představitele, aby se distancovali od této politováníhodné iniciativy," uvedli ambasadoři v otevřeném dopisu. Kromě ČR se k němu připojilo i Slovensko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.
"Velvyslanci se k tématu jasně vyjádřili. Nicméně je zřejmé, že se nejedná o oficiální politiku nizozemské vlády, s níž máme velmi blízké vztahy," vzkázal ČTK přes svoje tiskové oddělení český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je pracovně v Itálii. Dal tak najevo, že pro českou diplomacii je nejdůležitější oficiální politika nizozemské vlády.
Podle polského premiéra Donalda Tuska jsou možnosti protestu proti výzvě omezené, jelikož webovou stránku provozuje politik, a ne vláda, uvedl server Polonia.nl.
Na Wildersovi záleží osud vlády
Euroskeptická a nacionalistická PVV rozhodně není v Holandsku bezvýznamnou politickou silou. V parlamentu získala 24 z 150 poslaneckých křesel a pravicovému menšinovému kabinetu zajišťuje většinu hlasů.
Nizozemské politické strany podle AFP vyzvaly premiéra Marka Rutteho, aby se k iniciativě krajní pravice vyjádřil, ale šéf kabinetu je nevyslyšel. Jedná se podle něj o server jedné politické strany, nikoli vlády. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekl v pondělí premiér.
Policie evakuovala amsterodamské letiště. Kvůli bombové hrozbě z toalet - čtěte ZDE
V burce ani helmě už chodit nesmíte, navrhuje v novém zákoně nizozemská vláda - čtěte ZDE
Nový server PVV odsoudila hned po jeho zpuštění Evropská komise. Server je podle ní zcela v rozporu s principy svobody a volného pohybu osob v Evropské unii.
"Server PVV vyzývá otevřeně lidi k netoleranci. Apelujeme na nizozemské občany, aby se k této netoleranci nepřipojovali. Měli by naopak na webu PVV jasně vyjádřit, že Evropa je místem svobody. Netolerance nemá na našem kontinentu místo," uvedla 10. února v prohlášení komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Vivianne Redingová.
Eurokomisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová, která pochází z Nizozemska, na svém blogu připomněla, že imigranti v její zemi tvrdě pracují, z čehož mají prospěch i Nizozemci. Brusel ale proti webu zakročit nehodlá.
"Komise tu není proto, aby všude hrála policistu dohlížejícího na dodržování základních práv," připomněla Kroesová. Kdo by chtěl proti kritizované internetové stránce zasáhnout, měl by se podle ní nejdříve obrátit na nizozemské soudy.
"Kašlu na Brusel," reagoval na její slova rozporuplný šéf PVV Wilders. "Máme již 32 tisíc oznámení," tvrdil den po spuštění serveru podle nizozemské agentury ANP vlivný šéf místní krajní pravice.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist