Šestnáctiletá nizozemská jachtařka Laura Dekkerová v sobotu doplula do cíle své cesty kolem světa, na karibský ostrov Svatý Martin. Stala se tak nejmladším člověkem, kterému se to podařilo, zápisu do Guinnessovy knihy rekordů se ale nedočká.

Dekkerovou na ostrově nadšeně vítaly desítky lidí. Dívka, která na cestu vyrazila ve 14 letech, se objala se svými rodiči a rozplakala se. Říká o sobě, že sama poprvé plachtila v šesti letech. Když jí bylo deset, začala prý snít o plavbě kolem světa. Na svět přišla na plachetnici, s níž její rodiče cestovali kolem světa.

Mladičká Nizozemka vyrazila na cestu v srpnu 2010 na své jachtě Guppy z Gibraltaru. Podařilo se jí překonat dosavadní rekord Australanky Jessiky Watsonové, která sama obeplula svět tři dny před svými 17. narozeninami. Dekkerové bude 17 let až letos v září. 

Na pevnině ji přivítala i desetiletá Jody Bellová s matkou. "Její příběh je prostě úžasný. Nedovedu si představit, že  někdo v jejím věku vypluje na moře, úplně sám," svěřila se malá fanynka z Connecticutu.

"Lauřinu cestu sledujeme společně s dcerou. Je úžasná a inspirující," doplnila matka Jody.

Na rozdíl od jiných mladých plavitelů kolem světa, Dekkerová pravidelně kotvila v přístavech kvůli spánku, studiu a opravám lodi. Během cesty se také naučila surfovat, potápěla se, skákala z útesů a zdokonalila se ve hře na flétnu - na svém blogu uvedla, že se na ni při špatném počasí hraje lépe než na kytaru.

Cestou dělala zastávky na místech, jako jsou Kanárské ostrovy, Galapágy, Austrálie nebo Fidži.

Zástupci Guinnessovy knihy rekordů nehodlají výkon nizozemské jachtařky zaznamenat, protože nechtějí, aby se další mladí lidé pokoušeli o podobné nebezpečné kousky.

Dekkerová se rok přela s úřady na ochranu dětí, které se jí snažily od odvážného záměru odradit. Podle některých úředníků by měla spíš sedět ve škole. Soud nakonec rozhodl, že úřady už nesmějí nezletilé Lauře bránit. Rozhodnutí zůstalo zcela na rodičích, kteří s vyplutím souhlasili.