Během pátého dne, kdy vládní jednotky útočí na město Homs, došlo k zatím vůbec nejsilnějšímu bombardování města. Zahynulo při něm podle exilové opozice od půlnoci na 50 lidí.
Svědci hovoří o palbě těžkých zbraní, nedostatku potravin, vody a léků. Provládní jednotky údajně vnikají do domů a zabíjejí v nich civilisty.
"Každý dům ve čtvrti Baba Amr je cíl," řekl televizi BBC místní obyvatel Omar. "Musíte mít štestí, abyste přežili."
Útoky nastaly den poté, co prezident Bašár Asad během návštěvy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova slíbil, že ukončí násilí a zahájí dialog s opozicí.
Lavrov ve středu po svém úterním jednání se syrským prezidentem Bašárem Asadem prohlásil, že o Asadově příštím osudu musejí rozhodnout výhradně Syřané.
Premiér Vladimir Putin po něm vyzval svět, aby se při řešení syrské krize nechoval jako slon v porcelánu.
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé považuje sliby, které Lavrov dostal v Damašku při úterních rozhovorech, za manipulaci.
Revoluční nálady Damašek nezměnily. Lidé se chodí bavit a čekají, až se situace uklidní - čtěte ZDE
Lavrov přijel na tajemnou návštěvu Sýrie. Přemlouval Asada k rezignaci, tvrdí média - čtěte ZDE
"Je to manipulace a my do ní nehodláme spadnout," řekl Juppé rozhlasové stanici France Info. Lavrov prosazoval dialog Damašku s opozicí a urychlení reforem, ale k Asadově odstoupení se vyjádřil tak, že o tom musejí rozhodnout Syřané.
Státy, které mají vliv na syrskou opozici, ruský ministr vyzval, aby tento vliv využily k tomu, aby přiměly opozici začít s vládou jednat. Moskva stále trvá na tom, že výsledek tohoto dialogu nesmí být předjímán a určován předem. Západní státy, které se pokoušely prosadit v Radě bezpečnosti OSN už dvě rezoluce o Sýrii, do textů vždy zahrnovaly podmínku o Asadově odstoupení.
Lavrov při úterním jednání tlačil na reformy a dialog, ale nikoli na to, aby se Asad vzdal funkce. Opozice však jednat s vládou vytrvale odmítá a tvrdí, že pro ni je přijatelná jedině Asadova demise.
Opozice v exilu tvrdí, že boje v Homsu pokračovaly i v noci a že při nich přišlo o život na 50 osob. Jen ve čtvrti Bábá Amr bylo údajně zničeno 23 domů. Podle tamního obyvatele Umara Šakíra je tato čtvrť pod těžkou dělostřeleckou palbou.
"Je zde hrozná situace. Docházejí potraviny, voda a léky. Mnozí lékaři se zhroutili, protože ošetřovali raněné bez přestávky pět dní. Chtěli bychom, aby Lavrov přijel sem a strávil v Homsu noc, aby pochopil, čím procházíme," řekl.
Podle opozice v noci na středu milicionáři věrní Asadovi vyvraždili tři homské rodiny o 20 lidech. Mezi mrtvými jsou ženy a děti. Těžké boje jsou hlášeny také ze severosyrské provincie Idlib.
Turecko chystá konferenci o Sýrii
Syrské protesty mají už podle odhadů skoro 6000 mrtvých. Šest evropských států stejně jako arabské země Perského zálivu kvůli násilí z Damašku odvolalo velvyslance, USA své zastupitelství uzavřely. Lavrov ve středu odvolávání diplomatů kritizoval jako nelogické.
"Nechápeme tuto logiku. Nemyslím si, že stažení velvyslanců vytváří příhodné podmínky pro iniciativu Ligy arabských států (LAS)," řekl. LAS byla spolunavrhovatelkou rezoluce v RB OSN a svými kroky se snaží zastavit násilí v Sýrii.
Novou mezinárodní iniciativu připravuje Turecko, ale o jejím obsahu zatím kolují jenom dohady. Mohlo by jít podle stanice Al-Džazíra o zajištění bezpečnostního koridoru pro syrské civilisty a nevylučuje se i určitý druh vojenské intervence.
Telefonicky má na toto téma ve středu hovořit s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Turecko také chystá mezinárodní konferenci o Sýrii, která by se mohla konat v Istanbulu.
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu ve středu odlétá na pracovní návštěvu do USA, kde chce jednat hlavně o Sýrii. Ve Washingtonu bude do neděle a kromě jiného se sejde se svou americkou kolegyní Hillary Clintonovou a poradcem pro otázky národní bezpečnosti Thomasem Donilonem.
Marie-Pierre Alliéová z organizace Lékaři bez hranic obvinila syrskou vládu z nelítostné kampaně proti lidem, kteří byli při protestech zraněni, i proti lékařům, kteří se jim snaží pomáhat. "Jsou pronásledovaní, hrozí jim zatčení a mučení. Zdravotnictví se využívá jako prostředek pronásledování," řekla. Její organizace nemůže v Sýrii působit přímo, ale podporuje aspoň tamní zdravotníky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist