Tisíce Slováků vyšly v pátek odpoledne do ulic, kde protestují proti korupci v politice. Podle některých odhadů až 10 tisíc nespokojených obyvatel se shromáždilo v centru slovenské metropole, podobně jako před týdnem.
Do patrně největších demonstrací za poslední roky se ovšem tentokrát zapojili i obyvatelé dalších slovenských měst. Mítinky se konají jen pět týdnů před předčasnými volbami. Před úřadem vlády v Bratislavě se pak protestující střetli s policií.
Demonstracemi svolanými občanskými aktivisty přes internetové sociální sítě zareagovali obyvatelé Slovenska na informace, že politici i významní státní úředníci brali v letech 2005 a 2006 vysoké úplatky.
Na největší politickou korupci v historii země a na silný vliv finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila, které unikly v závěru minulého roku na internet.
Od účasti na pátečních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíne, Zvolenu, Košicích nebo v Prešově, neodradilo ani mrazivé počasí.
Lidé chtějí odchod Fica i Dzurindy
Demonstranti požadují odstoupení aktérů kauzy Gorila z politických funkcí. Na náměstích skandovali "Dost bylo goril" či "Gorily do basy". Mnozí si donesli vlastní transparenty.
V Bratislavě začali účastníci u sídla vlády házet po policistech různé předměty, včetně světlic a dlažebních kostek. Strážci zákona nakonec proti nim použili vodní dělo. Podle mluvčí slovenské policie Petry Hráškové skončili tři policisté v nemocnici, čtyři demonstranty naopak zadrželi.
Kauza Gorila: Penta potvrdila setkání svého šéfa se slovenskou premiérkou Radičovou - čtěte ZDE
EKONOM: Sny ČEZ o dobytí Slovenských elektráren křížila Penta, tvrdí spis Gorila - čtěte ZDE
Informace z údajných dokumentů tajné služby obsahují hlavně přepisy odposlechů z jednoho bratislavského bytu, kde se prý setkával spolumajitel Penty Jaroslav Haščák hlavně s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku (FNM) Annou Bubeníkovou, která kvůli korupční aféře nedávno přišla o post šéfky fondu.
Přepisy odposlechů naznačují, že Penta za vysoké úplatky získala vliv na rozhodování FNM i činnost firem, v nichž měl podíl stát. V odposlouchávaném bytě se s Haščákem údajně setkal i šéf opozičních sociálních demokratů a pozdější premiér Robert Fico. Jeho strana je jasným favoritem na vítězství v letošních březnových předčasných volbách.
Vzhledem k tomu, že je ve spisu přímo či nepřímo zmíněna celá politická garnitura, včetně již zmíněného Fica i předsedy pravicové SDKÚ Mikuláše Dzurindy, považují někteří požadavky demonstrantů na odchod "goril" za nereálný.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist