Tisíce Slováků vyšly v pátek odpoledne do ulic, kde protestují proti korupci v politice. Podle některých odhadů až 10 tisíc nespokojených obyvatel se shromáždilo v centru slovenské metropole, podobně jako před týdnem.

Do patrně největších demonstrací za poslední roky se ovšem tentokrát zapojili i obyvatelé dalších slovenských měst. Mítinky se konají jen pět týdnů před předčasnými volbami. Před úřadem vlády v Bratislavě se pak protestující střetli s policií.

Demonstracemi svolanými občanskými aktivisty přes internetové sociální sítě zareagovali obyvatelé Slovenska na informace, že politici i významní státní úředníci brali v letech 2005 a 2006 vysoké úplatky.

Na největší politickou korupci v historii země a na silný vliv finanční skupiny Penta na privatizaci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy upozornily údajné dokumenty slovenské tajné služby s názvem Gorila, které unikly v závěru minulého roku na internet.

Od účasti na pátečních shromážděních ve slovenské metropoli, ale také v Nitře, Žilině, Trenčíne, Zvolenu, Košicích nebo v Prešově, neodradilo ani mrazivé počasí.

Lidé chtějí odchod Fica i Dzurindy

Demonstranti požadují odstoupení aktérů kauzy Gorila z politických funkcí. Na náměstích skandovali "Dost bylo goril" či "Gorily do basy". Mnozí si donesli vlastní transparenty.

V Bratislavě začali účastníci u sídla vlády házet po policistech různé předměty, včetně světlic a dlažebních kostek. Strážci zákona nakonec proti nim použili vodní dělo. Podle mluvčí slovenské policie Petry Hráškové skončili tři policisté v nemocnici, čtyři demonstranty naopak zadrželi.

Informace z údajných dokumentů tajné služby obsahují hlavně přepisy odposlechů z jednoho bratislavského bytu, kde se prý setkával spolumajitel Penty Jaroslav Haščák hlavně s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku (FNM) Annou Bubeníkovou, která kvůli korupční aféře nedávno přišla o post šéfky fondu.

Přepisy odposlechů naznačují, že Penta za vysoké úplatky získala vliv na rozhodování FNM i činnost firem, v nichž měl podíl stát. V odposlouchávaném bytě se s Haščákem údajně setkal i šéf opozičních sociálních demokratů a pozdější premiér Robert Fico. Jeho strana je jasným favoritem na vítězství v letošních březnových předčasných volbách.

Vzhledem k tomu, že je ve spisu přímo či nepřímo zmíněna celá politická garnitura, včetně již zmíněného Fica i předsedy pravicové SDKÚ Mikuláše Dzurindy, považují někteří požadavky demonstrantů na odchod "goril" za nereálný.