Tisíce Egypťanů dál protestují na náměstí Tahrír v Káhiře. Nelíbí se jim slib armády, že se prezidentské volby budou konat až v červenci příštího roku a požadují okamžitý konec vlády ozbrojených složek v zemi.
Předseda nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF) Muhammad Husajn Tantáví v televizním projevu oznámil, že se 28. listopadu uskuteční parlamentní volby, z nichž sice vzejde ústavodárná "vláda národní spásy", ale ta nebude mít rozhodující slovo.
Mnohem důležitější jsou vzhledem k politickému systému Egypta prezidentské volby, které však chce šéf armády vypsat až na červenec příštího roku. Do té doby by zůstal nejsilnějším mužem v zemi.
Demonstranti s tím nesouhlasí a požadují, aby volba hlavy státu proběhla hned po volbách parlamentních. "My neodcházíme, on odejde," skandoval dav na náměstí na adresu Tantávího, který působil za minulého režimu po dvě dekády jako ministr obrany.
"Jeho projev nás neuspokojil. Připomněl nám bývalého prezidenta Hosního Mubaraka, který neplnil naše požadavky," uvedl pro televizní stanici BBC jeden z protestujících.
"Ozbrojené složky nechtějí vládnout a zájmy země jsou pro ně důležitější než cokoli jiného," ujišťoval Tantáví demonstranty. Armáda je podle něj "plně připravena okamžitě předat odpovědnost", pokud si to budou lidé přát.
Střety mezi policií a protestujícími tak v Káhiře pokračovaly během noci z úterý na středu. Na televizních záběrech z náměstí Tahrír byly vidět sanitky, jak jezdí pro zraněné.
Egyptská vojenská rada přijala demisi vlády. Podívejte se na 40 momentů z demonstrací - čtěte ZDE
AI: Nová vojenská vláda Egypta porušuje lidská práva stejně jako předtím Husní Mubárak - čtěte ZDE
Podle egyptského ministra zdravotnictví zahynulo od soboty během násilností nejméně 30 lidí a další stovky byly zraněny.
Armáda se chová hůř než Mubarak
Amnesty International ve své úterní zprávě obvinila SCAF z toho, že porušuje lidská práva, a někdy i výrazněji než režim svrženého prezidenta Husního Mubaraka, po jehož pádu převzala vedení země. Podle organizace bylo jen do srpna postaveno před vojenský soud na 12.000 civilistů.
AI tvrdí, že procesy byly v mnoha případech nespravedlivé a že nejméně 13 lidí bylo odsouzeno k smrti. Organizace rovněž tvrdí, že ve věznicích pokračuje mučení stejným způsobem, jako se to dělo za Mubarakova režimu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist