Íránský parlament bude v neděli rozhodovat o zastavení vývozu ropy do zemí Evropské unie. Pokud příslušný zákon schválí, export by mohl být zastaven už příští týden.
EU rozhodla o embargu na íránskou ropu 23. ledna, ale počítalo se s tím, že dodávky budou pokračovat až do června. Írán tím podle analytiků chce dát najevo, že EU sankcemi poškozuje hlavně sebe.
"Parlament v neděli bude muset schválit mimořádný zákon o zastavení vývozu íránské ropy do Evropy příští týden," sdělil podle agentury Fars Hosejn Írábráhím z bezpečnostního a zahraničního výboru.
Ropa vyvážená do Evropy tvořila v loňském prvním pololetí 18 procent íránského exportu. EU tak byla po Číně jejím druhým největším odběratelem.
Ropné embargo, na němž se dohodli ministři zahraničí EU, Írán trestá za nejasnosti kolem jeho jaderného programu. Dohoda ministrů předpokládá zákaz uzavírat novém smlouvy, ty staré ale měly být naplněny až do 1. července.
Íránci se ale podle agentury Reuters rozhodli Evropanům tento půlroční odklad překazit. "Jestliže poslanci dospějí k závěru, že je třeba íránský export do Evropy ukončit, pak parlament toto rozhodnutí nebude blokovat ani chvíli.
Teherán ukazuje sílu
Evropany to jistě zaskočí, umožní jim to pochopit moc Íránu a uvědomit si, že se íránský režim nepodřídí evropské politice," řekl člen parlamentního energetického výboru Moajíd Hosejn Sadr.
Zastavení exportu podporuje duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Duchovní Ahmad Chátamí využil dnešní polední modlitby v Teheránu k výsměchu evropským sankcím. "Nač čekat šest měsíců? Proč ne hned? Na to je snadná odpověď. Mají problémy, potýkají se s krizí," řekl.
Rozložení americké a íránské armády u Perského zálivu
Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová prohlásila, že EU o úmyslu Íránu ví.
Blízkovýchodní analytik Samuel Ciszuk se domnívá, že přísně vzato je z politického hlediska pochopitelné, že chce Írán ukázat, že není na kolenou, zejména může-li zasáhnout evropské rafinerie v době krize.
Náhlá ztráta tak velkého odběratele prý ale bude těžká i pro Teherán, protože bude muset najít zákazníky rychle jinde, což bude znamenat snížit cenu. Ropa Brent se nyní prodává za víc než 111 dolarů za barel.
Rozložení americké a íránské armády u Perského zálivu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist