Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí dohodli na uvalení embarga na dovoz ropy z Íránu v rámci sankcí proti jeho spornému jadernému programu.

Teherán Evropanům vzkázal, že nové sankce přinesou víc škody unii než samotnému Íránu.

Podle komentářů západních médií embargo na trh s ropou vliv mít bude, ale skutečné problémy by nastaly, kdyby Írán uzavřel Hormuzský průliv.

Ceny ropy po vyhlášení trestů namířených proti Íránu vyrostly o jeden dolar za barel, severomořská ropa Brent se vrátila nad 110 USD za barel.

Země sedmadvacítky nesmějí uzavírat nové smlouvy na dovoz ropy z Íránu. Starší dohody se neruší do 1. července. O embargu se v unii do poslední chvíle vedly vášnivé debaty hlavně kvůli váhání Řecka, které patří k největším odběratelům íránské ropy, jež kryje téměř pětinu jeho spotřeby.

Írán tvrdí, že ho embargo nijak neovlivní. "Když člověk vezme v úvahu hospodářské turbulence v Evropě, zasáhne de facto tvrději členské státy EU," řekl předseda zahraničního výboru íránského parlamentu. Íránští zákazníci v Evropě patří mezi nejslabší ekonomiky EU.

"Doufejme, že (sankce) budou mít žádoucí účinek. Ve skutečnosti ale nevíme, jaký to bude mít výsledek na ceny ropy," připustil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Embargo může ohrozit režim v Íránu

Západ doufá, že přísnější opatření pomohou zastavit nebo aspoň omezit íránský jaderný výzkum. EU se podobně jako USA obává, že jeho cílem je získání jaderné zbraně. Německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes znovu vyzvali Teherán, aby svůj jaderný program okamžitě zastavil. Írán výhrady Západu odmítá a tvrdí, že chce energii z jádra využívat výhradně k mírovým účelům.

Dodávky z Íránu by unijním zemím měla nahradit ropa zejména z dalších států v oblasti Perského zálivu. Právě proto kvůli chystaným sankcím hrozil Írán uzavřením strategického Hormuzského průlivu, kterým se dopravuje 40 procent světové ropy. USA a Británie mu nicméně odpověděly, že jsou s to takové záměry vojensky překazit.

Podle agentury AP by uzavření Hormuzského průlivu mělo dalekosáhlé důsledky pro spotřebitele a obchodníky. Mnoho analytiků ale pochybuje, že by Írán udržel blokádu strategické cesty dlouho, ale jakékoliv omezení by mělo globální dopad.

Sankce vůči centrální bance

Írán vyváží do EU zhruba 20 procent své ropné produkce. Většinu suroviny exportuje do Asie. Západ se proto snaží přesvědčit zejména Indii a Čínu, aby dovoz z Íránu omezily.

List The Guardian tvrdí, že na rozdíl od předcházejících sankcí ropné embargo zasáhne prakticky všechny Íránce a může být hrozbou pro režim v Teheránu.

Kromě toho, že Evropská unie v pondělí zavedla embargo na dovoz ropy z Íránu, také zmrazila aktiva jeho centrální banky a zakázala veškerý obchod se zlatem a dalšími drahými kovy s touto bankou a dalšími íránskými veřejnými institucemi.

Spojené státy rozhodnutí EU uvalit na Írán nové sankce přivítaly. Jsou "dalším důrazným krokem v mezinárodní snaze dramaticky zvýšit tlak na Írán," uvedla šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a ministr financí Timothy Geithner.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist