Libyjský ministr obrany ve středu popřel zprávy o tom, že městečko Baní Valíd, bývalou baštu režimu svrženého vůdce Muammara Kaddáfího, obsadili Kaddáfího stoupenci.

Při návštěvě města podle agentury AFP uvedl, že v pondělí v něm bojovaly dva skupiny mládeže a že tato pouštní oáza je pod kontrolou vlády.

"Šlo o vnitřní problém," řekl ministr novinářům. "Boje se neodehrály mezi provládními silami a Kaddáfího stoupenci, ale mezi dvěma skupinami mladých lidí. Jednou byla brigáda 28. května," uvedl podle AFP ministr.

"Baní Valíd je pod kontrolou vlády," uvedl také. Brigáda, kterou zmínil, je jednou z nejvýznamnějších v tomto pouštním městě a spadá pod ministerstvo obrany.

Agentura Reuters napsala, že provládní milice z města tento týden vyhnali bojovníci kmene Varfálla, který je nejpočetnější v Libyi a nejsilnější z kmenů v Baní Valídu. Člen rady starších tohoto kmene v Baní Valídu řekl, že rada v úterý jmenovala novou místní radu a že ministr obrany ji ve středu uznal.

Kaddáfího dědictví stále žije

Při střetech v Baní Valídu vzdáleném asi 140 kilometrů jihovýchodně od metropole Tripolisu bylo v pondělí zabito nejméně sedm lidí. Podle tehdejších zpráv místních milic nad některými místy ve městě zavlála vlajka svrženého režimu. V úterý však v lokalitě již panoval klid.

Baní Valíd společně s Kaddáfího údajným rodištěm Syrtou nejdéle odolávaly ofenzivě povstaleckých vojsk během loňského povstání. Povstalci Baní Valíd dobyli 17. října po asi šestitýdenním obléhání. Kaddáfí byl zabit při zatýkání několik dní poté.

Zvláštní vyslanec OSN v Libyi Ian Martin na problémy poválečné země upozornil ve středečním brífinku Radě bezpečnosti OSN. Uvedl, že Kaddáfího režim byl možná svržen, "tvrdá realita je ale taková, že libyjský lid musí nadále žít s jeho hluboce zakořeněným dědictvím," citovala jej agentura AP. Tímto odkazem jsou podle něj slabé státní instituce spolu s dlouhou nepřítomností politických stran a organizací občanské společnosti, což komplikuje přechod k demokracii.

OSN má obavy ohledně působení "revolučních brigád" v Libyi, tedy skupin bývalých povstalců, které se podílely na Kaddáfího svržení, ale po jeho pádu nebyly integrovány do armády. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová dnes podle agentury AFP uvedla, že ji znepokojují podmínky lidí zadržených těchto brigádami. Jejich počet nezmínila, podle listopadových zpráv šéfa OSN by mohlo jít kolem 7 tisíc zadržených. Libyjský velvyslanec při OSN Radě bezpečnosti řekl, že jen v Tripolisu jde o více než 8 tisíc vězňů, neuvedl ale, jestli jsou mezi nimi i ti, které zadržely libyjské úřady.