Nejméně tři lidé protestující proti zdražení pohonných hmot dnes přišli o život při zásahu policie proti demonstrantům v Nigérii. V této západoafrické zemi v pondělí začala celostátní stávka, k níž vyzvaly odbory kvůli zdražení benzinu na dvojnásobek oproti minulému roku.
Ve městě Kano na severu byli podle zdrojů agentury AP zabiti dva lidé a nejméně 31 utrpělo zranění, když se policie slzným plynem a střelbou do vzduchu pokusila zabránit davu dostat se k budově vlády.
Ve městě byl poté vyhlášen zákaz nočního vycházení. V největším nigerijském městě Lagosu při policejním zásahu zemřel nejméně jeden člověk.
V Lagosu, kde proti rostoucím cenám pohonných hmot a proti korupci demonstrovalo více než 10.000 lidí, bylo podle Červeného kříže zraněno 14 osob, z toho sedm je postřeleno.
Nejméně 18 protestujících utrpělo zranění ve druhém největším městě Kanu, kde prý policie použila ostré náboje. Demonstranti se tu zřejmě pokusili zapálit bydliště guvernéra nigerijské centrální banky a rozdělali oheň v úřadu šéfa místní správy.
Metropolí Abujou rovněž pochodovali demonstranti a bezpečnostní síly se jim snažily zabránit ve vstupu do centra města. Po celé zemi podle BBC zůstaly zavřené obchody, úřady a čerpací stanice, ve školách se neučilo.
Protestují i právníci a studenti
Vláda zrušila k začátku ledna veškeré subvence na pohonné hmoty, což vedlo ke strmému nárůstu cen. Ještě o víkendu prezident Goodluck Jonathan oznámil snížení platů vysoce postavených politiků a úředníků o 25 procent, aby stávku odvrátil. Vyzval občany, aby do stávky nevstupovali, neboť negativní dopady vládních kroků jsou údajně jen dočasné.
I přesto dnes velká část lidí nešla do práce a lidé vyšli do ulic. V Lagosu dav házel kamení na projíždějící auta a útočil na motoristy. "Bad Luck Jonathan," pozměnili ve svém skandování podle AFP někteří demonstranti křestní jméno nigerijského prezidenta, které v češtině znamená "hodně štěstí", na "smůlu" (anglicky bad luck).
V nigérijském katolickém kostele dnes vybuchla bomba, zahynulo nejméně 28 lidí - čtěte ZDE
Piráti unesli v Guinejském zálivu řecký tanker. Nezajímá je výkupné, ale náklad - čtěte ZDE
Kromě zaměstnanců ropného průmyslu se očekává zapojení pracovníků řady dalších odvětví včetně právníků a studentů. Zatím není jasné, jak dlouho bude stávka trvat. Podle médií byla vyhlášena na neurčito.
Jak připomněla agentura DPA, i když je Nigérie největším africkým producentem ropy, většina lidí žije v chudobě. Zemi nyní sužují nábožensky motivované násilnosti. Při útocích islamistů na křesťany zahynulo o víkendu na 30 lidí.
Nejlidnatější africký stát je prakticky v polovině rozdělen na převážně muslimský sever a křesťanský jih. Především sever země byl v poslední době dějištěm pumových útoků ze strany bojovníků Boko Haram.
Podle agentury AP byla sekta jen loni odpovědná za nejméně 510 obětí na životech. Nejtragičtějším útokem byl vánoční atentát proti katolickému kostelu sv. Terezy na okraji Abuje, kde zahynulo 50 lidí.
Znepokojení nad eskalací náboženských střetů dnes podle agentury AFP osobně vyjádřil papež Benedikt XVI.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist