Hackerské sdružení Anonymous v pátek napadlo stránky kanceláře francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Informoval o tom server nouvelobs.com, podle nějž jde zřejmě o odvetu související s rozhodnutím amerických úřadů uzavřít jeden z největších světových serverů pro sdílení souborů Megaupload.com.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy totiž v prohlášení v noci na pátek rozhodnutí amerických úřadů uzavřít server přivítal.

Hackerské sdružení kvůli tomu již ve čtvrtek napadlo stránky amerického ministerstva spravedlnosti, Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a hudebních a filmových společností. Agentura AFP uvedla, že útok na stránky Elysejského paláce neměl dlouhé trvání.

Podle webu se při vyhledávání na stránkách francouzské prezidentské kanceláře v navigační liště objevil slogan sdružení We Are Legion (Je nás mnoho). Na konci dne byl web nicméně volně přístupný a stopy pirátského útoku již nebyly patrné.

Zablokovaný server megaupload.com podle amerických vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů.

Americké úřady jeho vedení obvinily z porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví a ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že zahájilo trestní stíhání vůči zakladateli služby Kimovi Schmitzovi, který vystupuje pod jménem Kim Dotcom, a několika členům firmy. Schmitz a tři jeho spolupracovníci už byli zadrženi na Novém Zélandu, po dalších třech se pátrá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist