Soud ve státě Rhode Island na východě USA nařídil okamžité odstranění křesťanské modlitby ze zdi tamního gymnázia. Odporoval prý ústavnímu zákazu upřednostňování jednoho náboženství nad ostatními ve státních institucích.

Podle agentury Reuters soud odmítl tvrzení školy, že text v posluchárně je čistě světské povahy.

Podnět k odstranění malby podala studentka školy ve městě Cranston Jessica Ahlquistová, která se nástěnnou malbou z roku 1963 cítila dotčena ve svém ateistickém přesvědčení.

Zástupci školy a města bezprostředně po vynesení rozsudku nebyli rozhodnuti, zda se proti verdiktu odvolají.

Okresní soudce Ronald Lagueux odmítl, že modlitba, která začíná slovy "Náš nebeský otče" a končí slovem "amen", je čistě sekulární.

"Nemůže být diskuze o tom, že školní modlitba není ničím jiným než modlitbou, a to křesťanskou," uvedl Lagueux ve 40stránkovém posudku.

Ahlquist řekla, že se jako ateistka cítila modlitbou vylučována ze společnosti a školu obvinila z porušení ustanovení z prvního dodatku k americké ústavě o tom, že vláda nemůže upřednostňovat jedno náboženství.

Škola namítá, že nápis byl historickou připomínkou z doby založení gymnázia a nesloužil náboženskému účelu. Jeho cílem prý bylo podpoření hodnot jako jsou poctivost, dobrosrdečnost, přátelství a sportovní duch.

Zde je celý text modlitby:

Náš nebeský otče,

dej nám, abychom se každý den snažili nejlépe, jak umíme, rozvíjet nejen po fyzické, ale i duševní a mravní stránce. Ať se snažíme pomáhat svým spolužákům i učitelům a být upřímní k sobě i k ostatním. Pomoz nám, aby se nám vedlo ve sportu a usmívali jsme se jak ve chvílích výhry, tak ve chvílích prohry. Nauč nás, co znamená skutečné přátelství. Pomoz nám, abychom vždy zachovávali čest (své škole - pozn. autora).

Amen

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist