Šéfka francouzské krajní pravice a prezidentská kandidátka Marine Le Penová ve čtvrtek představila svůj program, který by mohl mít podle časopisu Le Point velký ohlas u veřejnosti.

Již nyní souhlasí s jejími postoji téměř třetina Francouzů, což je před nadcházejícími prezidentskými volbami podle Le Point rekordní úroveň pro krajně pravicovou Národní frontu (FN) v celé historii strany.

Le Penová posílila za rok působení v čele FN svůj vliv mezi místními voliči natolik, že je podle agentury AFP označována za možné překvapení prezidentských voleb. K oblibě pomáhá této charismatické ženě hlavně to, že omezila radikální projevy FN a využívá krize v zemi, ze které viní stávající elity a evropskou integraci.

Agentura TNS Sofres zveřejnila výsledky průzkumu, podle kterého nyní souhlasí s myšlenkami nacionalistické a xenofobní FN 31 procent obyvatel, zatímco před rokem to bylo 22 procent.

Komentáře si ale hlavně všímají toho, že více než čtvrtina respondentů si přeje, aby Le Penová postoupila z prvního do druhého rozhodujícího kola voleb.

Očekává se, že o postup dvou nejúspěšnějších kandidátů z prvního kola 22. dubna se rozhodne mezi dosavadním konzervativním prezidentem Nicolasem Sarkozym, socialistou Françoisem Hollandem a Le Penovou.

V loňských předvolebních průzkumech získávali všichni kolem 20 procent příznivců, přičemž na prvním místě prognóz zatím končil Hollande, na druhém Sarkozy a šéfka FN až na třetím.

Le Penová slibuje snížit počet přistěhovalců

Le Penová ve čtvrtečním projevu v sídle FN v Nanterre u Paříže slíbila voličům, že do roku 2018 vynuluje státní deficit. Svůj projekt opatřila propočty a opírá se hlavně o odchod Francie z eurozóny a zavedení dovozních daní a dalších protekcionistických opatření.

Chce nejen vyhostit všechny nelegální přistěhovalce, ale také 20krát snížit počet legálních imigrantů. Zvýšit hodlá naopak nejnižší mzdy pracujících.

"Od odchodu Jeana-Marieho Le Pena z čela FN se strana uhladila. Mariane Le Penová představuje moderní ženu a uchopením ekonomických a sociálních témat se chce stát přijatelnějším partnerem, než byl její otec," řekl poslanec z řad tradiční pravice Etienne Pinte.

Popularita Národní fronty roste

"Termín FN se normalizuje. Dříve byl vnímán jako poněkud odpudivý, ale tento jev nyní ustupuje," tvrdí ředitel agentury TNS Sofres Edouard Lecerf v rozhovoru pro deník Le Monde.

Le Penová má podle AFP naději se dostat do druhého kola 6. května, ve kterém by ale nevyhrála, protože dvě třetiny Francouzů si nepřeje, aby stanula v čele země. Její strana může také zaznamenat dobrý výsledek ve dvoukolových parlamentních volbách, které se uskuteční krátce poté, 10. a 17. června.