Izrael přirovnal nedávné zveřejnění údajů o desetitisících kreditních karet izraelských občanů k aktu terorismu a pohrozil odvetou.

K útoku na bankovní servery, který podle dosavadních zpráv nezpůsobil vážnější finanční škody, se minulý týden přihlásil mladý hacker arabského původu žijící v Mexiku.

"Izrael má dostatečné možnosti udeřit proti těm, kdo se snaží ho poškodit," řekl v Jeruzalémě náměstek izraelského ministra zahraničí Danny Ajalon.

Hackerský útok je podle Ajalona "porušením svrchovanosti srovnatelným s teroristickou operací, a právě tak s ním musí být naloženo".

Kyberútok za Palestinu

Hacker naposledy ve čtvrtek zveřejnil na internetu čísla 11.000 kreditních karet vydaných v Izraeli a osobní informace o jejich majitelích. Dříve tento týden se objevily podle serveru Ynetnews informace o jiných 18.000 izraelských kreditních kartách, celkem prý bylo zasaženo až 400.000 karet.

Finanční ztráty podle expertů nejsou velké, protože karty se většinou včas podařilo zablokovat. Akce ale překvapila svým nebývalým rozsahem a varovala experty před možnostmi dalších útoků s mnohem horšími následky.

Hackeři útočí. Americká tajná služba posiluje ochranu zbrojních gigantů - čtěte ZDE

Čínští hackeři jsou nejnebezpečnější. Na mušce mají i OSN a vládní instituce USA - čtěte ZDE

Původcem útoku je údajně devatenáctiletý rodilý Saúd používající šifru OxOmar, který se hlásí k hackerské skupině Group-XP. Chtěl prý potrestat židovský stát za jeho politiku vůči Palestincům.

OxOmar je občanem Spojených arabských emirátů a vystudoval a pracuje údajně v Mexiku. Izraelská média s ním pořídila už několik rozhovorů.

Izraelské bezpečnostní složky incident vyšetřují, ale podle izraelského tisku mexickou vládu o spolupráci dosud nepožádaly.