Záchranáři začali v neděli opět přečerpávat olej z nákladní lodi, která téměř před dvěma týdny uvízla na útesu u Nového Zélandu a ze které od té doby unikly do moře stovky tun topného oleje.

Špatné pondělní předpověď počasí by ale mohla operaci narušit, případně zcela zastavit, uvedla agentura AP. Experti se navíc obávají, že se plavidlo plující pod liberijskou vlajkou může kdykoli rozlomit, nebo sjet z útesu.

S odčerpáváním paliva začali záchranáři devátého října, práci ale museli kvůli špatnému počasí brzy ukončit. Od neděle jsou ale pumpy opět v provozu. Samotná operace je značně složitá, protože stav lodi se zhoršuje. Praskliny v trupu se nadále zvětšují a narůstá také náklon lodi, ten nyní činí 21 stupňů.

Záchranářské čety pracovaly na přípravách několik dní. Technikům se doposud podařilo přečerpat asi 34 tun hustého paliva.

Loď Rena, která najela 5. října na útes u zátoky Tauranga u Severního ostrova, vezla 1700 tun oleje a dalších asi 200 tun vlastního paliva. Na palubě bylo také 1368 kontejnerů, z toho jedenáct obsahovalo nebezpečný materiál. Několik kontejnerů již do moře spadlo.

Z lodi doposud uniklo odhadem 350 tun paliva. Po kontaktu s touto toxickou látkou zahynuly stovky mořských ptáků. Úřady nehodu označují za nejhorší ekologickou havárii v dějinách země.

Související