Až k ruské obdobě aféry Watergate či ke skandálu kolem odposlechů praktikovaných britským nedělníkem News of the World přirovnávají ruská média zveřejnění soukromých telefonátů bývalého vicepremiéra Borise Němcova bulvárním serverem LifeNews.
Němcov se při vyjadřování na adresu kolegů v opozici nijak nekrotil, nadávky "bahno" a "čarodějnice" patřily k nejmírnějším. Odposlechy se ale jeví i jako pokus vnést rozkol do řad kritiků režimu před další velkou protivládní demonstrací v Moskvě, naplánovanou na tuto sobotu.
Dvaapadesátiletý Němcov, který patří k nejsžíravějším kritikům Vladimira Putina, zareagoval veřejnou omluvou všem, které urazil, a podáním trestního oznámení na pachatele nezákonných odposlechů a šéfredaktora serveru, protože odposlech nebyl schválen žádným soudem a zveřejnění telefonátů je tedy porušením zákona.
Experti mu však nedávají velké šance uspět. LifeNews patří do mediálního impéria bankéře Jurije Kovalčuka, považovaného za člověka s těsnou vazbou na premiéra Putina. A Němcova nejspíš odposlouchávala tajná služba. Mezitím se pikantní úryvky z odposlechů - například, že Němcov se nezmohl na erekci, zatímco byl "znásilňován" novinářkou ze společenské rubriky - objevily i v masovém listu Komsomolskaja pravda a v televizi NTV, která již dříve sloužila k diskreditaci protivníků Kremlu.
"Je to výsledek činnosti mých bývalých spolupracovníků. Rozpoznávám jejich rukopis," řekl o odposleších penzionovaný podplukovník FSB Alexandr Gusak listu Kommersant. "Cíl je jeden: zdiskreditovat nejen Němcova, ale vůbec celé hnutí, ukázat, koho lidé následují," dodal. Němcovova žaloba podle něj nemá šanci uspět, u soudu jen uslyší, že jeho činnost spadá pod paragraf o extremismu.
Podle opozičního poslance Ilji Ponomarjova "jedině prezident (Dmitrij Medveděv) mohl dát svolení k odposlouchávání tajným službám, které pak předaly materiál novinářům", čili jde o další zneužití pravomoci.
Demonstranti se svolávají po Facebooku
Sám Němcov celou záležitost považuje za "provokaci", která ale skončí "fiaskem" Putina a jeho pravé ruky Vladislava Surkova, protože překazit demonstraci se jim nepovede. V soukromé televizi Dožď se také objevil po boku známé ekologické aktivistky Jevgenije Čirikovové, jíž v telefonátech adresoval přehršel urážek.
"Není čas na hádky," vysvětlila Čirikovová přijetí Němcovovy omluvy.
Naopak novinářka a aktivistka za práva vězňů Olga Romanovová prostořekému kolegovi neodpustila a nechala se slyšet, že Němcovova politická kariéra je zničena.
Life News mezitím pokračuje ve zveřejňování dalších telefonátů. Šéfredaktor je prý připraven nést odpovědnost a své počínání obhajuje tím, že jen odhaluje cynismus opozice a na Němcovovy rozhovory se už podívalo na 400.000 Rusů.
Ale na Facebooku už účast na sobotní demonstraci přislíbilo více než 31.000 uživatelů; soudě podle komentářů, Němcovovo výrazivo míní ignorovat.
Podobné pokusy o diskreditaci opozice nejsou v Rusku novinkou. Například loni se na internetu objevily videozáznamy, jak opoziční předák Eduard Limonov či vůdce nacionalistů Alexandr Belov údajně berou drogy či drobné úplatky nebo se dopouštějí cizoložství. Před dvěma měsíci zase hackeři zveřejnili soukromé e-maily populárního blogera Alexeje Navalného, který také patří k vůdcům protivládních protestů. Terčem hackerů se stal i blog dalšího spoluorganizátora demonstrací, spisovatele Borise Akunina.
Pachatelé pokaždé zůstali nepotrestáni.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist