Běloruská policie v pondělí "preventivně" zadržela několik desítek opozičních aktivistů z obavy před masovými demonstracemi, které minský disent svolal na pondělí večer.
Protest měl být připomínkou prvního výročí mnohatisícového shromáždění v centru Minska, jehož účastníci loni v prosinci protestovali proti údajně zmanipulovaným prezidentským volbám. Jejich vítězem se už počtvrté stal Alexandr Lukašenko.
Náměstí v centru Minska v pondělí od odpoledních hodin střežily silné policejní oddíly, boční ulice zahradily policejní autobusy. Policisté na hlavní třídě Nezávislosti v zárodku potlačili několik pokusů o demonstraci.Razie podle agentury BelaPAN probíhaly i v několika minských kostelech, kde se věřící shromáždili k modlitbám za propuštění politických vězňů.
Lukašenkovo vítězství v loňských volbách doprovázely v Minsku i několika dalších městech nebývale početné demonstrace. Policie zadržela asi 600 lidí a téměř padesát z nich pak postavila před soud. Mezi zatčenými bylo pět neúspěšných prezidentských kandidátů, z nichž tři byli odsouzeni k nepodmíněným trestům až šesti let vězení. Dva z nich - Mikalaj Statkevič a Andrej Sannikav - jsou ve vězení dosud.
Havlův dopis umím nazpaměť jako modlitbu, vzpomíná na své věznění běloruská disidentka - čtěte ZDE
Za teroristický atentát v minském metru trest smrti. Útočníci budou střeleni do zátylku - čtěte ZDE
Brutální zásah proti demonstrantům vyvolal protesty v zahraničí, kromě Evropské unie a USA měla proti postupu policie námitky i Moskva. Západní státy pak vyhlásily sankce proti běloruským soudcům, policistům a režimním novinářům. Vyhlásily obchodní embargo proti několika běloruským státním firmám a vedoucím politikům zakázaly vstup na území USA a EU.
Významní disidenti v hledáčku
Mezi osobami, které policie v pondělí zadržela, je i šéf běloruské křesťanské demokracie Vital Rymaševski, který loni proti Lukašenkovi neúspěšně kandidoval a za účast v loňské demonstraci je v podmínce. Rymaševského policisté v civilu zadrželi před vchodem do jeho domu ještě před tím, než se mohl k demonstrantům připojit.
Několik známých disidentů, například předsedkyni hnutí Malady front Anastasiji Palažankovou nebo vůdce Jednotné občanské strany Anatola Ljabedzku, policie zablokovala v jejich bytech a zakazuje jim vycházet.
Protesty proti běloruské vládě
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist