Jaderné reaktory japonské elektrárny Fukušima, kterou v březnu poničilo zemětřesení a následná vlna cunami, se podařilo ochladit natolik, že už z nich neuniká významné množství radiace. Oznámil to v pátek japonský premiér Jošihiko Noda. Likvidace všech následků jadené havárie ale podle něj potrvá desítky let.
"I kdyby se stalo něco neočekávaného, situace je nyní taková, že úroveň radiace v areálu elektrárny nyní může být udržována na nízké hladině," citovala Nodu agentura Reuters.
Reaktory se podařilo ochladit natolik, že voda používaná k chlazení jaderného paliva už nedosáhne bodu varu, takže se palivo nemůže znovu zahřát na nebezpečnou úroveň. Podle odborníků je to významný milník v likvidaci jaderné havárie, která byla nejhorším únikem radioaktivity od nehody v Černobylu.
Fukušima hlásí další únik. Tentokrát vyteklo 45 kubíků radioaktivní vody - čtěte ZDE
Pro Česko nevídaná věc: Japonský politik se vzdá ročního platu kvůli Fukušimě - čtěte ZDE
Zchlazení reaktorů také bylo jednou z vládních podmínek pro to, aby se mohli domů vrátit obyvatelé evakuované oblasti v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny. Do svých domovů tak zřejmě brzy bude moct zamířit na 80 tisíc lidí.
Japonsko hodlá poškozenou elektrárnu zcela rozebrat, což ale podle odborníků potrvá několik desetiletí. Náklady na to se podle Reuters vyšplhají na zhruba 50 miliard dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist