Ruské federální televize, patřící k hlavním oporám režimu Vladimira Putina, dnes večer porušily mlčení o protivládních protestech. Stanice NTV v hlavní zpravodajské relaci ukázala davy moskevských demonstrantů a nechala zaznít požadavky na nové, svobodné volby. Televize REN odvysílala podrobnou reportáž o volebních podvodech a falšování výsledků, které ústřední volební komise dosud odmítala vůbec připustit, důkazy prý byly předem natočeny.

"Skutečně přišly desítky tisíc lidí," uvedla NTV k záběrům přeplněného místa demonstrace i přilehlých nábřeží. "Přišli zcela rozdílní lidé, různého věku a profesí, odlišných politických názorů. Hovořili jsme s burzovním hráčem i prodavačkami, studentem, penzionovaným policistou. Mnozí ani neměli nějaké politické přesvědčení, ale museli přijít, protože cítili, že výsledky voleb nejsou v pořádku," podotkl autor reportáže, než předal slovo demonstrantům. "Volby nebyly poctivé, je třeba je zrušit," prohlásil jeden. "Už toho bylo dost! Jak dlouho lze podvádět, považovat lidi za dobytek?" dodal druhý.

"Byl to spíše občanský protest než demonstrace jakékoli politické strany," konstatovala NTV a závěrem dodala, že "čestné volby jsou nejlepší lék proti jakékoliv revoluci".

Už dopoledne se v médiích objevily zprávy, že moderátor hlavních zpráv NTV prý hrozil, že nepřijde do práce, pokud ho nenechají udělat normální reportáž z demonstrací. Vedení stanice však spory popřelo.

Podívejte se na záběry z Moskvy britské stanice BBC

Prozápadní revoluce nebude, tvrdí rezolutně Putin

Demonstrace ukázala i státní televize Rossija. Hlas samým demonstrantům nedala, připustila však, že "už dávno nebylo", aby v Moskvě proti volbám demonstrovalo 20 tisíc až 25 tisíc lidí. Sešli se prý nejrůznější lidé, studenti i "divní týpci", nacionalisté, anarchisté, monarchisté, přívrženci radikální i parlamentní opozice. Policie si však vedla korektně a nezatýkala ani bolševika Eduarda Limonova, který na mikrofon reportéra označil povolenou demonstraci za "velkou lež".

Změna v informování o protestech následovala poté, co ve čtvrtek premiér Vladimir Putin v Moskvě a zakrátko i prezident Dmitrij Medveděv v Praze připustili, že i nespokojení občané mají právo vyjádřit svůj názor. Putin současně zdůraznil, že nepřipustí prozápadní revoluci, jaká se v nedávné minulosti odehrála například na Ukrajině.

Podle konečných výsledků voleb má Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, 238 křesel ze 450. Komunisté mají 92 poslanců, menší levicová strana Spravedlivé Rusko 64 a nacionalisté Vladimira Žirinovského z Liberálnědemokratické strany 56 zákonodárců. Stejné čtyři strany tvořily i předchozí dumu. "Nesystémová" opozice opět nebyla k volbám vůbec připuštěna.