Belgický parlament v sobotu vyslovil důvěru nové vládě, kterou vytvořil šéf valonských socialistů Elio Di Rupo. Mělo by jít o definitivní tečku za politickou krizí, při níž se politici rok a půl nebyli s to dohodnout na novém kabinetu.

Pro vládu hlasovalo 89 ze 143 přítomných poslanců, proti jich bylo 54. Podle očekávání byli proti zástupci nacionalisticky orientované Nové vlámské aliance (N-VA), která ve volbách v půlce června 2010 skončila na prvním místě.

Kabinet slibuje hluboké změny

"Budeme vládou hlubokých a trvalých změn bez narušení našeho sociálního modelu, společného soužití a federálního modelu," řekl před hlasováním podle agentury AFP Di Rupo, který se stal prvním frankofonním belgickým premiérem za poslední čtyři desítky let.

Definitivní dohodu o reformách a rozpočtu se podařilo Belgii, kterou politické turbulence sužují dlouhodobě kvůli názorovým rozdílům obou hlavních jazykových skupin (Vlámů a Valonů), dosáhnout až poté, co ratingová agentura Standard & Poor's snížila zemi rating. Stejná agentura navíc aktuálně hrozí dalším snížením ratingů celé eurozóně, jejíž součástí je i Belgie.

Obě komunity se dlouhodobě přely i o volební práva a další reformy, jako je například přerozdělení kompetencí a peněz mezi jednotlivé regiony. Vlámové, kteří jsou obecně bohatší skupinou, chtěli pro sebe více pravomocí i peněz.

Související