Ne dvourychlostní, ale třírychlostní Evropa je výsledkem posledního summitu Evropské unie, na němž se státy eurozóny dohodly na smlouvě o unijní reformě. Napsal to dnes berlínský deník Der Tagesspiegel. Také další německé listy se ve svých komentářích věnují rozporům v "sedmadvacítce", a šéf socialistických europoslanců a pravděpodobný příští předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dokonce vyjádřil pochybnost nad další budoucností Velké Británie, hlavního odpůrce reformní smlouvy, v EU.
"Merkozy (německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy) zaplatili za výsledek bruselského summitu vysokou cenu, neboť již existující rozštěpení EU se ještě prohloubilo," soudí Der Tagesspiegel. "Nyní už nežijeme jen v Evropě dvou, ale tří rychlostí s pevným jádrem okolo Německa, krizí postiženými Jihoevropany s eurem a všemi ostatními," dodává levicový list.
Konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung soudí, že vznik tohoto tvrdého jádra, které vyjádřilo připravenost prohlubovat svou ekonomickou a politickou spolupráci, se jevil kvůli pokračující krizi eura jako nevyhnutelný. "Vzešla z toho však paradoxní situace, neboť chtít jednotu Evropy znamená smířit se s jejím novým rozdělením," poznamenává frankfurtský deník.
Evropa zažila velký rozvod v přímém přenosu, píše Economist o summitu EU - čtěte ZDE
Klíčové výroky summitu: Podle Merkelové průlom. Euro nikdy nepřijmeme, řekl Cameron - čtěte ZDE
Euro víc než Britové
Podle nejčtenějšího Bildu je vzkaz summitu jednoznačný: "Euro je nám důležitější než Britové." "Není sice vůbec jasné, zda nová, přísnější smlouva zakazující dluhy euro skutečně zachrání, jedno ale jasné je, že bez tohoto kroku by se to určitě nepodařilo," tvrdí bulvární list, podle něhož Merkelové a Sarkozymu nezbývalo nic jiného než tomuto cíli obětovat i dočasnou jednotu EU.
"To půjde v budoucnu znovu spravit. Kolaps eura by naproti tomu kompletně zničil celý vnitřní trh EU, a to nenávratně. David Cameron to nepochopil a teď je Velká Británie izolována jako nikdy předtím," píše Bild, podle něhož "Británie patří do Evropy, její vláda ne".
V nedělním vydání tohoto listu, z něhož se už objevily na zpravodajských webech výňatky, zpochybnil německý europoslanec Schulz dokonce budoucnost Britů v evropském bloku. "Mám pochybnosti, zda Velká Británie dlouhodobě zůstane v EU," uvedl. I on vyjádřil přesvědčení, že Londýn ještě nikdy nebyl v unii tak politicky izolován jako nyní.
Navzdory tomu, že na summitu nepodpořila reformní smlouvu celá EU, ale jen země platící eurem, oceňují německé deníky postup dua Merkelová-Sarkozy. "Německá kancléřka a francouzský prezident nejen prosadili svou představu další stabilizace eura. Znovu také dokázali, že Německo a Francie jsou stále ještě - nebo nyní dokonce ještě více - schopné spolupráce, když dojde na nějaký velký problém," domnívá se Badische Zeitung.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist