Bývalý český prezident Václav Havel společně s pěti nositeli Nobelovy ceny za mír zahájil iniciativu s cílem osvobodit čínského disidenta Liou Siao-poa. Ve čtvrtek to uvedla agentura AFP. Liou, který v roce 2010 rovněž získal Nobelovu cenu za mír, byl v Číně odsouzen za podvracení státu k 11 letům vězení.

Kromě Havla se na iniciativě podílí Desmond Tutu z Jihoafrické republiky, Íránka Šírín Ebadíová, Američanka Jody Williamsová a Mairead Corriganová a Betty Williamsová ze Severního Irska. Společně vytvořili výbor, jehož cílem je usilovat o Liouovo osvobození.

"Zdá se, že mezinárodní společenství rok po slavnostním předání (Nobelovy) ceny Liou Siao-poovi zapomnělo, že on stále zůstává v čínském vězení," uvedl výbor.

Autoři iniciativy rovněž vyzvali všechny, kdo bojují za zajištění práva na svobodu vyjadřování, aby se k činnosti výboru připojili.

Literární kritik a aktivista prosazující mírovou cestou změnu režimu v Číně Liou Siao-po je spoluautorem manifestu z roku 2008 (Charta 08), který se inspiroval československou Chartou 77 a který vyzývá k ukončení vlády jedné strany v Číně. V roce 2009 byl Liou odsouzen k jedenáctiletému trestu odnětí svobody za "podněcování ke svržení státní moci".

Když loni dostal Liou Nobelovu cenu za mír, Peking neumožnil jemu ani nikomu z jeho příbuzných ocenění převzít. Na slavnostním ceremoniálu ho tak symbolizovala prázdná židle.