Dvojice mužů, která stála za teroristickým útokem v minském metru, byla odsouzena k trestu smrti. Dzmitryj Kanavalav a Uladzislav Kavaljov "představují mimořádné nebezpečí pro společnost a je třeba jim udělit nejvyšší trest", citovala agentura AFP zdůvodnění rozsudku.

Odsouzení budou popraveni střelením do zátylku, informuje list Independent. Matka Kavaljova, který byl tím, kdo bombu sestavil a odnesl do metra, už prohlásila, že šlo o monstrproces. Doznání podle ní byla vynucena mučením. Ani její syn, ani jeho kamarád už od dětství prý útok nespáchali.

Soudní proces s obviněnými začal v září. Vedle útoku ve stanici metra Okťabrskaja, který spáchali 11. dubna, je soud obvinil ještě ze dvou dalších pumových útoků. První se stal ve Vitebsku v roce 2005 a druhý v Minsku o tři roky později a nikdo při nich nezahynul, píše agentura Reuters.

K explozi došlo ve večerní dopravní špičce. Ve stanici metra zůstal kráter o průměru jeden metr a zemřelo 15 lidí, dalších 300 bylo zraněno. Do nálože, kterou pětadvacetiletí atentátníci schovali pod jednu z laviček na nástupišti, byly navíc vloženy kousky kovu, aby byl efekt ještě ničivější. Celková síla bomby dosahovala pěti až sedmi kilogramů trinitrotoluenu.

Vyšetřovatelé téměř okamžitě označili čin za teroristický útok. Při výslechu se podle obžaloby oba zadržení, kteří se přátelí už od dětství, přihlásili k běloruské opozici, která tím chtěla docílit změny v čele státu.

Během dvouměsíčního procesu Kavaljov připustil, že jediným jeho komplicem byl Kanavalav. Ten ale vyšetřovatelům neřekl vůbec nic.

Hned po zahájení vyšetřování se vyrojily spekulace, že do útoku mohla být zapletena běloruská tajná služba KGB či prezident Alexandr Lukašenko. Ten to ale dementoval slovy: "V takové krizi, abychom se uchylovali k zoufalým akcím, nejsme."

Proti chystanému rozsudku trestu smrti před několika dny demonstrovali ochránci lidských práv. Připomněli, že běloruská ústava a různé mezinárodní úmluvy, ke kterým se tato země připojila, zaručují občanům "přirozené právo na život".

Bělorusko je jedinou evropskou zemí, kde ještě trest smrti může být uložen. Minulý rok byly k trestu smrti odsouzeni dva lidé, podotýká agentura RIA Novosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist