Jednotky bývalých libyjských revolucionářů nadále zadržují kolem sedmi tisíc lidí. Někteří z nich byli údajně mučeni a bylo s nimi špatně zacházeno. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na zprávu OSN, která byla zveřejněna na pondělním brífinku Rady bezpečnosti OSN k situaci v Libyi.

Mnoho zadržených prý tvoří lidé ze zemí subsaharské Afriky, kteří jsou obviněni nebo podezřelí z toho, že byli režimem někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího najati jako žoldáci.

Libye po pádu Kaddáfího režimu a jeho násilné smrti dosud nemá fungující policii a justici. Mnoho zadrženým se tak nedostane možnosti řádného soudního procesu, uvádí se ve zprávě.

Vládnoucí libyjská Přechodná národní rada sice zahájila kroky, které by přenesly zodpovědnost v této věci z povstaleckých skupin na nové libyjské úřady, měla by však pokročit v otázkách jako propuštění těch, kdo by již déle neměli setrvávat ve vazbě, a pokusit se zabránit porušování práv zadržených.

Je to první hodnocení situace v Libyi po skončení osmiměsíční války proti Kaddáfího režimu, píše server BBC News. Šéf nové libyjské armády Ahmad Bání uvedl, že si pochybení, které zpráva šéfa OSN Pan Ki-muna obsahuje, není vědom.

 

Britský ministr zahraničí William Hague v pondělí varoval před nebezpečím, že žoldáci, kteří již byli vyhnáni z Libye, by mohli začít podporovat severoafrickou větvi Al-Káidy. Británi se podle něj rovněž obává, že zbraně z nezabezpečených muničních skladů by po pádu Kaddáfího vlády mohly padnout do rukou severoafrické Al-Káidy, která prý navázala vztahy s nigerijskou radikální sektou Boko Haram.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist