Kaddáfího syn Sajf Islám údajně nabídl jednomu nomádovi milion euro za to, že ho převeze přes libyjskou hranici do Nigeru. Odtud se pak diktátorův potomek chtěl v budoucnu "vrátit a získat zpátky svou zemi", uvedl britský deník Daily Telegraph.
"Nabídli mi miliony, ale ani za všechny své peníze by si nekoupili jediné zrnko písku či jedinou kapku krve našich mučedníků," uvedl pro deník Jusef Sálih Hotmání, obyvatel vesnice hluboko na jihu Libye v saharské poušti. Sajf Islám a jeho čtyři společníci po něm chtěli, aby je převezl na alžírsko-nigerskou hranici.
Místo pomoci však minulou sobotu Hotmání navedl pět dotyčných do pasti v písečných dunách, kde na ně v půl druhé ráno čekala ozbrojená skupina bývalých rebelů. Kočovník v rozhovoru pro list děkoval bohu, že se mu takto podařilo dopadnout "nepřítele".
I když se ozbrojenci nejprve snažili Hotmáního identitu tajit, dostal dotyčný od Kaddáfího stoupenců několik výhrůžek smrtí. Už ho prý ale nezajímá, co se mu stane.
Dlouho připravovaná akce
Dopadení Sajfa Isláma se připravovalo delší dobu. Hotmání se k němu a jeho mužům infiltroval údajně již dříve, na základě instrukcí, které mu dala skupina bývalých rebelů. Její vůdce Aladžámí Aterí se s Hotmáním pak setkal minulý pátek, aby se společně dohodli na tom, jak dostat Sajfa Isláma do pasti.
Kaddáfího syn Sajf Islám při dopadení žádal povstalce, aby ho zabili - čtěte ZDE
Na jihu Libye dopadli Kaddáfího syna Sajfa Isláma. Je podezřelý z válečných zločinů - čtěte ZDE
Nomád se přitom neměl dozvědět, že pomáhá dopadnout právě Kaddáfího syna. "Nikdo mi to neřekl, ale když jsem nad tím přemýšlel, usoudil jsem, že to je Sajf," citoval hrdinu Daily Telegraph.
Plán dohodnutý s bývalými povstalci Hotmání nakonec splnil také z toho důvodu, že si během akce namísto milionu eur v autě u Sajfa všiml jen 4 tisíc dolarů. Usoudil, že by žádné peníze nedostal a Sajfova skupina by ho po splnění úkolu na hranicích zabila.
Sajf Islám může být souzen doma
Mezinárodní trestní soud (ICC) v červnu vydal na Sajfa Isláma mezinárodní zatykač kvůli údajným zločinům proti lidskosti během letošního povstání proti Kaddáfího režimu. Libyjci ho však po dopadení odmítali vydat a žádali, aby byl souzen v Libyi.
Mezinárodní trestní soud (ICC) v úterý jejich hlas vyslyšel a ústy žalobce Luise Morena-Ocampa nabídl tamní justici, že se úkolu může zhostit. Uvedla to agentura Reuters.
Moreno se má v Libyi sejít s představiteli nového libyjského režimu, který údajně o víkendu zadržel i dalšího mezinárodně hledaného činitele bývalého režimu, bývalého šéfa libyjské rozvědky Abdalláha Sanúsího. Jeho zadržení ale podle dřívějších vyjádření Tripolisu i Ocampova úřadu zatím potvrzeno nebylo.
Konflikt v Libyi skončil 23. října, kdy vládnoucí Přechodná národní rada tři dny po Kaddáfího smrti prohlásila zemi za zcela osvobozenou. Nejznámější Kaddáfího syn je od dopadení zadržován ve městě Zintán jihozápadně od metropole. Moreno-Ocampo řekl, že schůzku s ním neplánuje.
Sajf Islám byl v letošním konfliktu jednou z nejviditelnějších tváří režimu svého otce, jehož politiku a postupy hájil. V nové videonahrávce pořízené prý krátce po jeho zadržení podle agentury AP varoval své věznitele, že části Libye, které se spojily během povstání proti Kaddáfímu, se "během dalších měsíců nebo maximálně do roka" obrátí proti sobě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist