Americká raketa Atlas 5 tradičně odstartovala z floridského Mysu Canaveral. Curiosity, která má na Marsu přistát napřesrok v srpnu po cestě dlouhé 570 milionů kilometrů, bude pracovat dva roky.

Na rudé planetě mezitím pokračuje ve své misi starší americké vozítko Opportunity, které na ní přistálo už v roce 2004. Jeho mise, stejně jako dalšího robotického vozítka Spirit, měla původně trvat asi tři měsíce, ale přístroje dokázaly pracovat mnohonásobně déle. Spirit sice v květnu 2009 uvízl v písku a v březnu 2010 přestal komunikovat, Opportunity ale funguje dosud.

Curiosity o váze 900 kilogramů a velikosti menšího automobilu je pětkrát větší, než Spirit a Opportunity. Je vybaven kamerami s vysokým rozlišením a laserem schopným zkoumat předměty do vzdálenosti sedmi metrů.

Mars Science Laboratory (Curiosity Rover) Mission Animation

Odběr vzorků z Marsu

Vozítko má šest kol a dvoumetrové robotické rameno schopné vyvrtat do povrchu Marsu otvory a odebírat vzorky. Aparát také dokáže zaznamenat výskyt metanu, který často doprovází existenci života. Součástí sondy je chemická laboratoř.

Před necelými třemi týdny se Rusko pokusilo vyslat sondu k měsíci Marsu Phobos. Tento přístroj ale na oběžné dráze kolem Země vypověděl poslušnost a na cestu k Marsu se nevydal. Rusko, které se marně snažilo aparát oživit, očekává, že sonda spadne zpátky na zemi v prosinci nebo nejpozději v únoru.

Mars Science Laboratory (Curiosity Rover) Mission Animation

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist