Evropská kosmická agentura (ESA) navázala kontakt s ruskou meziplanetární sondou Fobos-Grunt, kterou se nepodařilo počátkem listopadu navést na dráhu k Marsu. Podle středeční zprávy na webu ESA je to vůbec poprvé od začátku mise, co odborníci na Zemi přijali signál z tohoto aparátu.
"Vyslali jsme příkaz a sonda odpověděla," prohlásil v německém Darmstadtu mluvčí ESA. "Mohla by to být šance na záchranu (sondy)." Prozatím je jisté jen to, že "Fobos-Grunt ještě žije". Navázání kontaktu se podařilo v úterý večer pozemní stanici v západoaustralském Perthu.
Skutečnost, že se podařilo odborníkům se sondou spojit, ale automaticky neznamená její záchranu. ESA nyní pracuje s Rusy na způsobu, jak spojení udržet.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos již přitom Fobos-Grunt zjevně odepsala. Teoretická možnost, že by se letovým inženýrům podařilo sondu přeprogramovat na let k Marsu, potrvá ještě do konce listopadu, pak se "okno" optimální dráhy k této planetě přibližně na dva roky uzavře.
Ruská sonda na Mars definitivně zkrachovala. Kosmický průmysl čeká čistka - čtěte ZDE
Rusko vyšle k Marsu meziplanetární stanici. Na palubě budou i larvy hmyzu - čtěte ZDE
Pokud se technikům nepodaří sondu navést z oběžné dráhy kolem Země na cestu k Marsu, dopadnou její trosky na Zemi v rozmezí do prosince až po únor příštího roku. Přesný termín možného vstupu do atmosféry ještě není znám.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist