Italský prezident Giorgio Napolitano v neděli pověřil sestavením nové vlády uznávaného ekonoma Maria Montiho. Očekává se, že ten oznámí složení celého kabinetu "národní jednoty" v nejbližších dnech.
Dosavadní premiér Silvio Berlusconi podal v sobotu demisi poté, co ztratil většinu ve vládní koalici. Nový kabinet má především zavést do praxe sérii opatření, která v parlamentu protlačila dosavadní koalice v čele s Berlusconim.
Program hlubokých reforem zasahuje důchodový systém, pracovní právo a celou státní správu. Kroky mají vrátit důvěru v italskou ekonomiku.
Finanční trhy reagovaly kladně již na samotné očekávané pověření Montiho sestavením kabinetu. Jeho jmenování se za cenu nedělního maratonu jednání prezidenta v politickými špičkami v zemi stihlo před pondělním otevřením burz. Rychlý postup ocenila i EU.
Osmašedesátiletý Monti po svém jmenování prohlásil, že Itálie je s to porazit krizi pomocí kolektivního úsilí. Slíbil také, že bude usilovat o to, aby Itálie byla silným, ne slabým článkem Evropské unie. Podporu Montimu znovu vyjádřil Berlusconi.
Po vnitřní bouřlivé diskusi podpořila vytvoření nové vlády Montim i Berlusconiho pravicová strana Svobody lidu. Zdůraznila ale, že tento kabinet má trvat jen tak dlouho, kolik si vyžádá rychlé zapracování potřebných ekonomických reforem. Představitelé strany již dříve uvedli, že jsou pro předčasné volby.
Vůli vystupovat vůči Montiho převážně technokratické vládě jasně v opozici vyjádřila z větších stran jen nacionalistická Liga severu, dosavadní Berlusconiho koaliční spojenec.
Berlusconiho nástupcem má být jeho protipól. Vláda ekonoma Montiho může být do večera - čtěte ZDE
Berlusconi podal demisi. Odchází muž, který stoprocentně propojil politiku a média - čtěte ZDE
Její šéf Umberto Bossi však připustil, že liga je i tak připravena podporovat některé programové body nové vlády, která má zachránit Itálii před finanční pohromou. Zdá se tedy, že Monti získá potřebnou podporu v parlamentu, který o ní má hlasovat do deseti dnů.
Muž, který se nebojí
Monti byl považován za favorita už od úterního oznámení Silvia Berlusconiho, že rezignuje na post premiéra poté, co projdou parlamentem reformní zákony. To se stalo v sobotu a také samotný Berlusconi mluvil o Montim jako o "nevyhnutelné volbě".
O někdejším eurokomisaři pro hospodářskou soutěž se mluví v mnoha ohledech jako o "anti-Berlusconim". Vzdělaný muž s obrovským ekonomickým přehledem a uhlazenými způsoby představuje v očích Italů svět vzdálený na světelná léta od éry "bunga bunga" svého předchůdce.
Nestraník Monti pochází ze severní Itálie, studoval v Miláně a Yale, později působil jako profesor na třech italských univerzitách. V Bruselu, kde působil mezi lety 1995 a 2004, si udělal jméno jako muž, který se nebojí konfliktů a z této doby pochází jeho přezdívka "Super Mario".
Jednou z Montiho hlavních iniciativ byl antimonopolní proces s firmou Microsoft. Dlouhodobě přispívá do milánského deníku Corriere della Sea. Účastní se mimo jiné vlivných konferencí Bilderberg.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist