Silvio Berlusconi ustál již 52. hlasování o důvěře své vlády od roku 2008. Italský parlament v úterý odpoledne schválil návrh zákona o státní závěrečném účtu za rok 2010, s nímž premiér spojil vyjádření důvěry.
Vůdce opoziční Demokratické strany Pierluigi Bersani však hlasování považuje za Berlusconiho fiasko. Pro návrh totiž zvedlo ruku 309 členů parlamentu, zatímco 321 se hlasování zdrželo. "Toto hlasování potvrdilo..., že vláda nemá v tomto sále většinu," řekl Bersani.
Odejde-li Silvio Berlusconi z funkce premiéra, čeká zemi jeden z následujících scénářů
Většinová vláda bez Berlusconiho
Premiér odejde, ale pravice zůstane u moci. Stane se tak, pokud přesvědčí pravicové strany prezidenta Giorgia Napolitana, že mohou v parlamentu získat přesvědčivou většinu.
Vláda technokratů
Cesta, kterou preferují finanční trhy a část italských středových stran. Odborníci na ekonomiku v roli ministrů by mohli zemi rychleji přivést k ozdravění financí.
Velká koalice
Pro tuto variantu by italské strany zřejmě těžko hledaly shodu. Na osobu premiéra je v takovém případě tipován Giuliano Amato, respektovaný socialista, který byl již dvakrát premiérem.
Předčasné volby
Tuto variantu si přeje Berlusconi, neboť věří, že ve volbách by zvítězil. Nevýhodou je, že by se prodloužila nestabilita a nebyly prováděny kroky k ozdravění ekonomiky, proto ji finanční trhy nepodporují.
"Podejte demisi, ať můžeme pro zemi vykonat svůj díl práce... Pokud to neuděláte, opozice zváží další kroky, protože takhle nemůžeme pokračovat dál," rozčiloval se Bersani v sále parlamentu.
Po hlasování se Berlusconi odebral na schůzku s šéfem Ligy Severu Umbertem Bossim a dalšími špičkami parlamentu. "Kluci, dejme hlavy dohromady a rozhodněme se, co dělat," řekl premiér před odchodem svým poslancům.
Demisi až po schválení reforem
Italský premiér Silvio Berlusconi podá demisi, jakmile parlament schválí plán hospodářských a rozpočtových reforem, které požaduje Evropská unie. Oznámil to v úterý večer italský prezident Giorgio Napolitano po konzultaci s předsedou vlády.
Berlusconi parlamentní schůzi označil za "zradu" svých osmi spolustraníků, kteří vládu nepodpořili. Po hlasování se odebral k prezidentovi k asi hodinové konzultaci.
Berlusconi přežil hlasování o důvěře. Hlas mu dalo přesně potřebných 316 poslanců - čtěte ZDE
Vitální Berlusconi slaví 75. narozeniny. Proslavila ho korupce i mladé ženy - čtěte ZDE
Vývoj před hlasováním
Šéf italských pravicových populistů Bossi krátce před klíčovým hlasováním vyzval italského premiéra Silvia Berlusconiho k demisi a na jeho místo navrhl podle deníku Le Monde jeho stranického kolegu Angelina Alfana. Bossi je přitom premiérův hlavní koaliční spojenec. Berlusconi podobné výzvy dosud vždy odmítl, nyní se nevyjádřil.
"Po Bossiho výzvě nezbývá Berlusconimu než rezignovat," komentoval situaci poslanec Paolo Gentiloni z opoziční Demokratické strany. "Ani Liga ho už nepodporuje jako předsedu vlády. Berlusconi by z toho měl okamžitě vyvodit důsledky. Už si nemůžeme ani den pohrávat se státním rozpočtem," uzavřel Gentiloni.
Česká politika je horší než ta italská, říká italský novinář žijící v Praze - čtěte ZDE
Náklady italské vlády na půjčky dosahují neudržitelné hranice. Nepomohla ani ECB - čtěte ZDE
Dosavadní hlavní Berlusconiho spojenec ve vládě Bossi dříve prohlašoval, že by v případě nutnosti řešit italskou krizi ráznými kroky byl pro předčasné volby. Nebyl pro vytvoření přechodné úřednické vlády. Nyní se zdá, že by mu stačila výměna Berlusconiho.
Spekulovalo se, že pokud vláda Silvia Berlusconiho v hlasování ztratí důvěru vlastních poslanců, vyústí to v pád premiéra.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist