Noční pokusy o oživení porouchané ruské sondy Fobos-Grunt nepřinesly žádoucí výsledek a Moskva už stávkující aparát fakticky odepsala. Podle agentury Interfax, která se odvolává na zdroje ruského Roskosmosu, je šance na záchranu sondy téměř nulová. Moskevský tisk předpovídá, že ve vedení kosmického průmyslu začnou padat hlavy.

Automatická meziplanetární stanice odstartovala z Bajkonuru v noci z úterý na středu a jejím cílem měl být měsíc planety Mars Phobos. Start byl úspěšný, ale povely k přechodu na meziplanetární dráhu letu zůstaly bez odezvy. K úspěchu nevedly ani pozdější pokusy navázat s trucující sondou spojení a opravit její řídící software.

O spojení se stanicí se kromě ruského řídícího střediska pokoušeli i experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské vesmírné agentury (ESA). Zatím poslední pokusy přivést Fobos-Grunt k rozumu se uskutečnily v noci na pátek - sonda byla bombardována povely z Kazachstánu, Austrálie a Jižní Ameriky, ale úspěch se nedostavil.

Ruský kosmický výzkum prožívá špatné období a ztráta meziplanetární sondy to jen potvrzuje, shoduje se dnes ruský tisk. Bilance posledních dvou let je bezmála tragická: na dně Tichého oceánu leží tři navigační družice Glonass, vojenská družice Geo-IK-2 zmizela v nenávratnu stejně jako komunikační družice Express-AM4, trosky nákladní lodi Progress dodnes záchranáři hledají na jihu Sibiře. "Tohle všechno bude leckoho stát místo," napsala agentura RIA Novosti.

Pracovníci ruských řídících středisek v Bajkonuru a v Moskvě budou během dneška v oživovacích pokusech pokračovat, ale spíš už jen z povinnosti. Sonda snižuje letovou hladinu o dva kilometry denně a výpočty se nyní soustřeďují spíš na určení okamžiku, kdy spadne. Názory se různí - NASA stanovila datum pádu na 26. listopadu, v Roskosmosu se hovoří až o polovině prosince. Určit místo pádu je podle odborníků ještě obtížnější. Může to být kdekoli mezi 50. stupněm severní a 50. stupněm jižní šířky.

Nestane-li se zázrak a sonda se vrátí k životu, budou následovat sankce, předpovídá RIA Novosti. Ruští odborníci přiznávají, že neúspěchy z poslední doby odhalily nekonkurenceschopnost ruské kosmické techniky. "Nálepka 'kosmického převozníka', který se opírá o staré sovětské sojuzy, nám zřejmě zůstane," posteskl si nejmenovaný pracovník Roskosmosu. Ztráta meziplanetární sondy dává zároveň ruskému vedení zelenou k rozsáhlé čistce v celém kosmickém průmyslu a k jeho "kardinální přestavbě", napsal list Izvestija.