Evropská unie se dohodla na uzavření přístupu Sýrie k penězům Evropské investiční banky. Jedná se o nejnovější krok EU ve snaze zastavit násilné potlačování protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada. O středečním rozhodnutí informovaly podle agentury Reuters unijní diplomatické zdroje, formálně ho schválí ministři zahraničí sedmadvacítky v pondělí.
V praxi to znamená, že syrská vláda již nedostane žádné peníze od Evropské investiční banky v rámci existujících úvěrových projektů. Tyto částky se mohly vyšplhat až na stovky tisíc eur, konstatuje Reuters.
Evropští lídři varovali Sýrii již v říjnu před dalšími sankcemi, jestliže neukončí násilí na protestujících proti režimu. Podle OSN při střetech demonstrantů a syrských bezpečnostních sil zemřelo od jejich počátku v polovině března již 3500 lidí.
Další diskuze o možných hospodářských sankcích se očekává na mimořádném zasedání Ligy arabských států k situaci v Sýrii, které se bude konat v sobotu.
Účinnost sankcí ve středu kladně zhodnotily USA, podle nichž jsou Asadovy dny spočteny. Vzhledem k ekonomickým sankcím se země musela složitě shánět po zájemcích o ropu, což zásadně poškodilo syrské hospodářství.
Chceme okamžitý zásah, vyzývá svět syrská opozice. Její baštu rabují vládní jednotky - čtěte ZDE
Čeká vás katastrofa, vzkázaly arabské země Sýrii kvůli porušování slibu - čtěte ZDE
"Nemůže to vydržet, nemůže přežít," prohlásil Jeffrey Feltman, náměstek ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Podle něj někteří arabští lídři začali nabízet Asadovi exil ve snaze podpořit mírový přechod k nové vládě. "Téměř všichni vysocí arabští představitele, se kterými jsem mluvil, říkají to samé: blíží se konec Asadovy vlády," prohlásil Feltman podle agentury Reuters.
Poklidné demonstrace
Za hlavní potenciál protestů považuje jejich pokojný charakter. "Znemožňují Asadovi argumentovat tím, že stojí proti ozbrojenému povstání, protože to tak není. Stojí proti lidem, kteří požadují svá práva," dodal. USA proto syrskou opozici vyzvaly, aby vytrvala v pokojných protestech. Spojené státy zároveň hodlají pokračovat v tlaku na sankce proti Damašku v rámci Rady bezpečnosti OSN.
Jedno ze zpřísnění sankcí ze strany Evropské unie přišlo již v říjnu, když na seznam sankcionovaných podniků přibyla syrská komerční banka. V září EU uvalila embargo na dovoz ropy ze Sýrie a zakázala evropským firmám nové investice v syrském ropném průmyslu. Sankce uvalila rovněž na hlavního poskytovatele mobilních služeb Syriatel a největší soukromou společnost Cham Holding.
Od začátku svého působení v roce 1978 podepsala Evropská investiční banka v Sýrii úvěry v hodnotě 1,6 miliardy eur (40,7 miliard korun) a vyplatila do této chvíle asi třetinu.
Syrské vládní jednotky mezitím pokračují v ofenzivě proti oponentům režimu. Ve středu při ní zahynulo 12 lidí, polovina z nich v Damašku. Vojáci ostřelovali také lokality v provinciích Hamá, Homs a Dará.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist