Lidstvo si možná bude muset již brzy zvyknout na nové pojetí světového času. Vědci z britské Královské společnosti přišli před pár dny s návrhem, aby se zrušila tzv. přestupná sekunda.
Toto opatření, které se používá od roku 1972, pomáhá smazávat rozdíl mezi časem počítaným atomovými hodinami a časem, který se odvozuje od zemské rotace.
Atomové hodiny jsou oproti Zemi neuvěřitelně přesné, protože osa naší planety nepatrně kolísá. Následkem toho vzniká rozdíl, který může za několik desítek let narůst až na jednu minutu.
Z těchto důvodů se jednou za pár let, kdy nesrovnalost začně přesahovat 0,9 sekundy, aplikuje přestupná sekunda, která problém napraví. "Mezinárodní služba pro rotaci Země sleduje činnost naší planety a rozhodne, kdy je vhodné přidat přestupnou sekundu do našeho časového rámce," citovala stanice BBC Roryho McEvoye z hvězdárny v anglickém Greenwichi.
Rusům poprvé zůstal letní čas. Nové nařízení způsobilo chaos - čtěte ZDE
V noci si pospíme o hodinu déle. Zimní změna času je zdravá, tvrdí psycholožka - čtěte ZDE
Hlavní vadou přestupné sekundy je, že její použití závisí na nepravidelné rotaci Země. Na rozdíl od přestupného roku ji tak vědci ohlašují nahodile, pouze s šestiměsíčním předstihem.
Potíže pro globální naváděcí systémy
"Ovlivňuje to komunikační technologie (...) Globální družicový polohový systém (GNSS) závisí na dokonalé časové synchronizaci a přestupné sekundy způsobují nepříjemnosti," podporuje zrušení doktorka Felicitas Arias z Mezinárodního úřadu pro míry a váhy.
Země jako Čína, Kanada či Británie jsou však silně proti zrušení. "(Pokud ztratíme přestupnou sekundu), koordinovaný světový čas (UTC) se vzdálí času založenému na rotaci Země a tento rozdíl se bude stále zvyšovat. Pro nápravu se bude muset něco udělat," vysvětlil odborník Peter Whibberley z národní laboratoře v Londýně.
Kde koupit vzácný čas - čtěte ZDE
Fyzikové připouštějí, že lze cestovat časem do minulosti - čtěte ZDE
Za několik stovek let by odchylka dosáhla jedné hodiny. V roce 2004 se proto navrhovalo, aby se přestupná sekunda nahradila přestupnou hodinou jednou za několik staletí. Vědcům se to podle slov Whibberleyho zdálo ještě problematičtější a návrh zamítli.
Zrušení přestupné sekundy by se podle londýnského vědce dalo vyřešit tak, že by se veškeré změny vázaly dny, kdy se přechází na letní čas a naopak. K tomu by ale došlo pouze jednou za stovky let.
O kontroverzním návrhu se bude v lednu 2012 hlasovat na Světové rádiové konferenci, kterou pořádá Mezinárodní telekomunikační unie. Třináct států včetně USA, Francie, Itálie a Německa chtějí nový světový čas, který přestupnou sekundu nebude započítávat. Hlasovat však bude 200 členů, takže výsledek je zatím nejasný.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist