Izraelci u palestinského pásma Gazy zadrželi dvě lodi s humanitárním nákladem a 27 aktivisty na palubách, které se pokoušely prolomit izraelskou námořní blokádu pásma.

Izraelští vojáci vstoupili na jejich paluby a nyní eskortují irské a kanadské plavidlo do izraelského přístavu Ašdod. Při zásahu nebyl nikdo zraněn, oznámila izraelská armáda podle agentur Reuters a AFP.

První kontakt s oběma loděmi Izraelci navázali už okolo pátečního poledne, kdy se dostaly na úroveň zhruba 80 kilometrů od břehů pásma Gazy. Vojáci posádky vyzvali, aby změnily kurz plavby.

"Aktivisté odmítli s námořnictvem spolupracovat a pokračovali v cestě," uvedla armáda v prohlášení.

Lodě vyvěsily palestinskou vlajku a mířily dále k břehům pásma, kde už na ně čekaly palestinské rybářské lodě a na břehu zahraniční propalestinští aktivisté. Vrchní velitel izraelských ozbrojených sil Benny Gantz pak vydal námořnictvu rozkaz lodi zadržet.

Irská loď Saoirse (ve skotské gaelštině "Svoboda") a kanadská Tahrír (v arabštině "Osvobození") vypluly z jižního Turecka ve středu a v pátek dopoledne se pohybovaly zhruba osmdesát kilometrů od pásma Gazy. Mezi 27 pasažéry obou plavidel jsou i novináři a členové posádek. Jejich cílem bylo předat Palestincům zdravotnický materiál v hodnotě asi 30 tisíc dolarů (přes 540 tisíc korun), uvedli podle agentury AP organizátoři celé akce.

Organizace Freedom Waves To Gaza (Vlny svobody pro Gazu), která plavbu zorganizovala, předem oznámila, že se její zástupci na palubách obou lodí písemně zavázali, že nebudou klást izraelským vojákům odpor.

 

"Obě lodě jsou poblíž vod kontrolovaných Izraelci. Posádky mají pokyn neklást izraelskému námořnictvu žádný odpor, pokud se je pokusí zadržet," vysvětloval předem Denis Kosseim, mluvčí kanadské lodě.

Blokáda kvůli pašování zbraní

Izrael udržuje blokádu navzdory incidentu, při němž loni zahynulo devět tureckých aktivistů. Izrael po něm uvolnil pozemní uzávěru pásma, ale námořní zachoval, aby zabránil pašování zbraní na území ovládaném radikálním hnutím Hamas.

Loňský zásah vyvol krizi ve vztazích Izraele s Tureckem. Ankara tentokrát oznámila, že lodě neplují pod tureckou vlajkou a že nikdo z pasažérů ani posádek není Turek.

Izrael povoluje zásobování Gazy humanitárními potřebami, ale jen pozemními přechody. Nabídl podobně jako v případech minulých humanitárních flotil, že zboží z lodí přeloží a do pásma dopraví bezproblémovou cestou.