Turecko se chystá napadnout izraelskou blokádu pásma Gazy u Mezinárodního soudního dvora. Oznámil to v neděli turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. V pátek Ankara vypověděla izraelského velvyslance kvůli tomu, že se Izrael odmítl omluvit Turecku za loňský zásah proti flotile aktivistů, kteří chtěli prolomit námořní blokádu palestinského pásma Gazy.
"Nemusíme se omlouvat za to, že jsme se snažili bránit svou bezpečnost, bezpečnost našich dětí a naší společnosti," prohlásil Netanjahu před novináři.
Zároveň uvedl, že židovský stát stojí o urovnání vztahů s Ankarou. "Doufám, že najdeme způsob, jak překonat spor s Tureckem," řekl. "Izrael nikdy nechtěl, aby se jeho vztahy s Tureckem zhoršily, a nechce to ani teď," dodal Netanjahu.
Byla to podle agentury AP první reakce izraelského premiéra na incident od pátku, kdy Ankara kvůli loňské události vypověděla ze země izraelského velvyslance.
Turecký ministr zahraničí Davutoglu v sobotu rovněž bagatelizoval páteční zprávu vyšetřovací komise OSN, podle níž je blokáda Gazy legální, i když při zásahu proti flotile prý Izrael použil "nepřiměřenou sílu". Zabito tehdy bylo devět propalestinských aktivistů.
Davutoglu v rozhovoru s tureckou televizí TRT prohlásil, že zprávu, kterou připravila komise pod vedením bývalého novozélandského premiéra Geoffreyho Palmera a kolumbijského exprezidenta Álvara Uribeho, neschválila OSN, a nejde tudíž o závazný dokument. "Závazný je Mezinárodní soudní dvůr," zdůraznil šéf turecké diplomacie. "Říkáme toto: nechme rozhodnout Mezinárodní soudní dvůr," dodal ministr.
Náměstek izraelského ministra zahraničí Danny Ajalon prohlásil, že jeho země se nemá za co omlouvat a že učinila vše pro to, aby se vyhnula krizi ve vztazích s Tureckem. Turecko podle něj chce posilovat ve vztahu s Izraelem a není ochotno ke kompromisu.
Blokádu pásma Gazy vyhlásil Izrael v roce 2006 po únosu svého vojáka Gilada Šalita palestinskými radikály z pásma. Zpřísnil ji o rok později, když se vlády v pásmu Gazy násilím zmocnilo hnutí Hamas. Po loňském zásahu, který Izraeli vynesl ostrou mezinárodní kritiku, Jeruzalém výrazně zmírnil pozemní blokádu Gazy, tu námořní ale ponechal v platnosti.
Izrael a Turecko patří mezi blízké spojence Spojených států. Vzájemné vztahy Izraele a Turecka však vážně poznamenal loňský incident a nyní jsou stále napjatější.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist