Muž ozbrojený automatickou puškou a údajně též dvěma granáty střílel na budovu americké ambasády v bosenské metropoli Sarajevu. Při pátečním incidentu byl zraněn jeden policista, který hlídal bezpečnost zastupitelského úřadu. Diplomatický personál ambasády vyvázl bez úhony.

Přibližně půlhodinový incident ukončil policejní odstřelovač, který útočníka postřelil, policisté ho následně zatkli, uvedla agentura Reuters.

Podle bosenské televize útočník přijel na místo činu tramvají. Když z ní vystoupil, začal z automatické pušky typu kalašnikov střílet na budovu ambasády. Podle svědků prý vyzýval chodce, aby mu nestáli v cestě, a říkal jim, že jeho cílem je pouze americké velvyslanectví.

Střelec byl bosenskou státní televizí identifikován jako Mevlid Jasarevic. Třiadvacetiletý Srb pochází z převážně muslimského města Novi Pazar.

Zástupce Bosňáků v tříčlenném vedení státu Bakir Izetbegović označil incident v centru Sarajeva za teroristický útok. Vyzval policii, aby střelbu rychle vyšetřila.

Podle místního rozhlasu patřil útočník k blíže neupřesněnému "vahhábitskému hnutí". Vahhábismus je striktně ortodoxní větev islámu, která vznikla v 18. století. Cílem vahhábismu bylo odstranit z islámu vše, co bylo považováno za výraz polyteismu.

Přibližně dvě pětiny obyvatel Bosny jsou muslimové, kteří jsou ale vesměs považováni za vyznavače umírněných forem islámu. Sami pak ultrakonzervativní vahhábity, jejichž učení se v zemi rozšířilo během bosenské války v 90. letech, považují za nakloněné teroristickým postupům.

Americká ambasáda v Sarajevu se nachází poblíž univerzity a obchodní čtvrti. V roce 2002 byla na krátkou dobu uzavřena kvůli blíže neupřesněné hrozbě, jinak zatím nebyl vystavena žádnému útoku.