Česká veřejnost i politici jsou na usínání ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na "otevřené scéně" už zvyklí. V zahraničí to ale působí stále neobvykle, stejně jako ministrovy ostře červené ponožky.

Prokazuje to reakce srbského deníku Kurir na čtvrteční účast šéfa české diplomacie na Bělehradském bezpečnostním fóru.

"Skandál: Český ministr usnul při fóru v Bělehradě," píše list v titulku. "Pospal si nejméně půl hodiny před sálem plným diplomatů," dodává v podtitulku. "Bělehrad - Trochu si schrupnul," uvádí pak popiska pod fotografií.

Bělehradské bezpečnostní fórum, na které se ve čtvrtek sjelo přes 70 vysokých zahraničních činitelů, podle listu poznamenala nezvyklá událost: český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v bělehradském Domu armády tvrdě usnul v křesle otočen směrem do sálu plného expertů i kamer.

Schwarzenberga ze spánku chvílemi vytrhával potlesk věnovaný řečníkům, ale okamžitě zase zavřel oči a vrátil se tam, kde "skončil". A to trvalo přinejmenším půl hodiny!

 

Dotčení tímto ministrovým chováním dávala nejvíce najevo organizátorka fóra Sonja Lichtová. Seděla vedle Schwarzenberga a užasle na něj hleděla s očividným přáním, aby se "vrátil" mezi přítomné. Mimo to český ministr poutal pozornost ještě jedním detailem: na nohách měl ostře červené ponožky, uzavírá list.

Karel Schwarzenberg na Bezpečnostním fóru v Bělehradě

Foto: deník Kurir