Kvůli bojům vládních jednotek s muslimskými povstalci na jihu Filipín uprchlo ze čtyř tamních měst více než 16 tisíc lidí. Informovala agentura AP, podle níž situace ohrožuje už tak křehké mírové rozhovory a několikaleté příměří.

Násilné střety propukly minulý týden v provincii Zamboanga Sibugay a na ostrově Basilan během pokusů filipínských úřadů zatknout některé současné i bývalé velitele Fronty islámského osvobození Morů (MILF) a jejich ozbrojené stoupence obviněné z únosů a dalších zločinů.

Organizace MILF usiluje o odtržení převážně muslimské oblasti Mindanao na jihu jinak převážně římskokatolických Filipín. Od roku 2008 však v oblasti platí nejisté příměří.

Filipínský prezident Benigno Aquino III. v pondělí prohlásil, že jeho vláda je odhodlána pokračovat v rozhovorech s povstalci, ale požaduje zatčení zločinců včetně těch, kteří patří k organizaci MILF.

Filipínská armáda čítající na 120 tisíc mužů utrpěla minulý týden na Basilanu jednu z nejhorších ztrát za poslední roky. Když se vojáci pokusili zajmout uprchlého velitele povstalců a další hledané osoby, propukly celodenní boje, v nichž padlo 19 vojáků.

Z obav před dalšími střety uprchlo kolem šesti tisíc venkovanů z městečka Al-Barka a okolí na Basilanu. Dalších zhruba jedenáct tisíc lidí uprchlo v provincii Zamboanga Sibugay ze tří měst, včetně pobřežního města Payao, kde se armáda pokoušela z okolních svahů vyhnat více než 120 islamistů a banditů i s pomocí letectva a odstřelování z lodí.

 

Podle šéfa místní policie Rubena Carriagy letouny OV-10 už druhý den po sobě bombardovaly pozice povstalců. "Naši muži nemohli do oblasti proniknout kvůli velké hustotě střelby," potvrdil Carriaga tuhý odpor ozbrojenců, kteří prý v pondělí v Payau zabili dva vládní vojáky.

MILF je s jedenácti tisíci bojovníky největší islámskou povstaleckou skupinou na Filipínách. Nedávno odmítla nabídku vlády na větší autonomii území v jižní části ostrovního státu. Přesto je prý připravena v mírových jednáních pokračovat. Konflikt trvá od 70. let minulého století a má na svědomí zhruba 150 tisíc lidských životů.