Experti kosmické agentury Roskosmos v Amurské oblasti na ruském Dálném východě začali mapovat území, kde má v budoucnu vyrůst nový ruský kosmodrom Vostočnyj. Předpokládá se, že pro jeho výstavbu bude zvolena oblast při obci Uglegorsk, která leží v odlehlé oblasti asi 300 kilometrů severně od Blagoveščenska.

V první etapě výstavby má u pětitisícového Uglegorska vyrůst prakticky na zelené louce nové město pro 12 tisíc lidí, kteří budou pracovat na výstavbě samotného kosmického centra.

První stavební práce mají začít už letos, naplno se výstavba rozběhne ve druhém čtvrtletí příštího roku. Veškerou infrastrukturu chce Roskosmos dokončit během dvou a půl let. Po dokončení staveb má v novém městě žít na 30 tisíc obyvatel.

Nový kosmodrom má vyrůst nákladem asi 250 miliard rublů (146 miliard korun). První rakety mají z amurských lesů odstartovat v roce 2015, program pilotovaných letů zahájí Vostočnyj v roce 2018. Mezi lety 2015 a 2018 je naplánováno dvanáct bezpilotních startů. Kosmodrom vyroste na celkové ploše 700 čtverečních kilometrů, kde mají stavbaři postavit 1600 technických, administrativních a obytných budov.

Stavba nového kosmodromu patří k hlavním prioritám modernizace ruského kosmického programu, ale její význam je i politický. Šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin letos v létě prohlásil, že "důvodem stavby kosmodromu Vostočnyj je vyloučení politických rizik".

Rusko dosud využívá služeb kazašského kosmodromu Bajkonur, jehož kapacitu si pronajalo do roku 2050. Kosmické centrum vybudované v sovětské éře se po rozpadu SSSR počátkem 90. let ocitlo z hlediska Moskvy v zahraničí. Rusko musí za jeho pronájem platit desítky milionů dolarů a strategické kapacity nemá pod vlastní kontrolou.

Kromě Bajkonuru využívá Rusko i severský kosmodrom v Plesecku u Archangelska, odkud startují většinou vojenské a špionážní družice. Vůbec poprvé pak Moskva ke startu své rakety využije kosmické centrum Kourou ve Francouzské Guyaně. Ve čtvrtek odtud má odstartovat ruská raketa Sojuz s dvěma družicemi nového evropského navigačního systému Galileo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist