Palestinští radikálové unesli Šalita do pásma Gazy v roce 2006. Izrael až nyní přistoupil na podmínky únosců a vydá za ně 1027 vězňů. V první fázi se má na svobodu dostat 477 osob včetně 27 žen. Zbylých 550 lidí pak bude osvobozeno do dvou měsíců.

Izraelská veřejnost má od publikace seznamu 48 hodin na vznesení odvolání k nejvyššímu soudu. V minulosti v podobných případech soud nikdy neintervenoval, aby výměnu zmařil.

Na seznamu je kromě jiných Ahlam Tamímíová, která byla zatčena jako členka ozbrojeného křídla radikálního Hamasu, ale předtím, než se k této organizaci připojila, pracovala jako reportérka místní televize. Za napomáhání sebevražedným atentátníkům byla odsouzena k 16 letům vězení.

Propustí i elitního velitele Hamasu

Dalším propuštěným má být Muhammad Šaraza, který velel elitní bojové jednotce Hamasu označované jako 101. V roce 1989 tato jednotka unesla dva izraelské vojáky, kteří akci nepřežili. Šaraza byl zatčen téhož roku a odsouzen ke třem doživotním trestům a dalšímu třicetiletému vězení.

Peresův mluvčí řekl, že prezident už obdržel dokumentaci stovek vězňů, jimž musí před propuštěním udělit formálně milost.

Izrael v minulosti už několikrát vyměnil za jednotlivá rukojmí nepřiměřený počet vězňů, většinou v řádu stovek. V případě Šalita je nepoměr vůbec největší. Kritici výměny tvrdí, že to odpůrce Izraele podnítí k dalším únosům. Podle průzkumu ale 69 procent Izraelců s podmínkami výměny souhlasí, i když si 62 procent občanů myslí, že to povede ke zhoršení bezpečnostní situace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist