"Smrtící přístroj" se bude dražit v newyorském technologickém institutu. V sobotu to uvedl britský list The Daily Telegraph na svém serveru.
Kevorkian, který zemřel ve věku 83 let letos v červnu, ve Spojených státech rozpoutal vášnivou debatu o přípustnosti asistované sebevraždy nevyléčitelně nemocných a trpících, kteří si přejí zemřít.
Přístroj, který bude dražen 28. října, Kevorkian vozil ve starém autě po USA, kde v 90.letech asistoval u sebevražd. Americká justice jeho počínání hodnotila jako vraždy.
Podařilo se ale mu prokázat jen jediný případ, za nějž byl odsouzen k odnětí svobody na 25 let, s možností zkrácení na deset.
Ve vězení nakonec pobyl osm let a ze zdravotních důvodů byl propuštěn. Musel přitom slíbit, že už nikomu nebude pomáhat ke smrti; vymínil si však, že může nadále eutanazii propagovat psaním článků a přednáškovou činností.
Televizní společnost HBO o něm natočila film You Don't Know Jack (Neznáte Jacka), v němž titulní roli hrál americký herec Al Pacino.
Stát se učí od obcí. Ty už v elektronických aukcích ušetřil stamiliony - čtěte ZDE
Jágrův reprezentační dres je v aukci na pomoc nemocným dětem - čtěte ZDE
Asistovaná sebevražda je v USA legální pouze v Oregonu. České právo označuje eutanazii a asistovanou sebevraždu za nepřípustné.
Návrh zákona o zdravotních službách, který tento měsíc neprošel Senátem, mimo jiné respektuje pouze přání pacienta nepokračovat v léčbě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist