Pro někoho byl "andělem smrti", který nevyléčitelně nemocným pomohl od utrpení. Jiní jej viděli jako vraha, jenž si zasloužil trest. Americký patolog Jack Kevorkian byl patrně nejznámější osobou spojovanou s eutanazií a pomohl milosrdně zemřít asi 130 lidem, než jej v roce 1999 poslal americký soud do vězení za vraždu druhého stupně.
V pátek zemřel ve věku 83 let v Detroitu. Byl znám i jako výtvarník a jazzový hudebník.
Jack Kevorkian, přezdívaný Doktor Smrt, strávil ve vězení osm let. V roce 2007 ho ze zdravotních důvodů propustili z vězení. Musel přitom slíbit, že už nikomu nebude pomáhat ke smrti; vymínil si však, že může nadále eutanazii propagovat články a přednáškami.
Proti kontroverznímu patologovi v minulosti soudy vedly hned několik procesů, v nichž byl žalován za pomoc k sebevraždě a osvobozen. Obžaloba mu nikdy vinu za úmyslné zabití nedokázala. Až nakonec v září 1998 Kevorkian svému pacientovi - dvaapadesátiletému Thomasi Youkovi, jenž trpěl nevyléčitelnou degenerativní nervovou chorobou - osobně vpíchl smrtící injekci a pořídil o tom filmový záznam. Ten poskytl médiím a následně byl obviněn z vraždy.
Potomek Arménců, kteří utíkali před genocidou
Smrt byla pro michiganského rodáka (20. května 1928 v Pontiaku) celoživotní téma. Jeho rodiče prchali před genocidou z Arménie, on si při studiích medicíny na Michiganské univerzitě vybral za specializaci patologii. A již na stáži v detroitské nemocnici v roce 1952 si prý talentovaný Kevorkian uvědomil, že "eutanazie za asistence lékaře a sebevražda jsou eticky správné".
V roce 1987 po návštěvě Amsterodamu, kde se eutanazie již několik let tolerovala, začal přes inzerát v amerických tiskovinách nabízet "poradenství ve smrti".
"Právo na smrt"
Touto bezplatnou "službou" Kevorkian poskytl v letech 1990 až 1998 asi 130 lidem "právo na smrt", jak to sám nazýval. "Jeho úmyslem není někoho zabíjet, ale zmírňovat utrpení. To je doktor Kevorkian," tak patologa charakterizoval při procesu v roce 1994 jeho častý obhájce Geoffrey Fieger. Soud tehdy vyhráli.
"Doktor Smrt" až na poslední medializovaný případ skutečně jen "asistoval". Procedura spočívala v tom, že Kevorkian - po několika konzultacích, kdy ho pacient ujistil, že chce dobrovolně ukončit život - poskytl vlastní speciální zařízení, které pak spustil vlastní rukou ten, kdo chtěl zemřít.
"Eutanazie má být legální"
"Eutanazie by měla být legální. To je cíl. Budu bojovat za její legalizaci, ale nechci už při tom porušovat zákony," řekl při svém propuštění z vězení příležitostný malíř, milovník filmu či hráč na flétnu.
Jeho životní příběh se loni dočkal filmového zpracování. Ve snímku You Don't Know Jack (Neznáte Jacka) v produkci společnosti HBO hlavní roli ztvárnil Al Pacino. (trailer najdete v záložce Video)
Trailer k filmu You Don't Know Jack
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist