Ministr obrany Liam Fox neustál tlak médií i kolegů z konzervativní strany a v pátek odpoledne rezignoval. Fox se dostal do hledáčku médií poté, co dovolil svému příteli, aby byl přítomen oficiálním schůzkám při ministrových zahraničních misích a čelil podezření, že mu umožnil přístup k tajným informacím.

A nejen to - zahraniční cesty si prý zpestřili víkendem v Dubaji, večeří ve Washingtonu nebo schůzkami s dodavateli zbraní.

Během 16 měsíců se ministrův přítel, podnikatel Adam Werritty, zúčastnil 18 zahraničních cest. Werritty přitom na ministerstvu obrany vůbec není zaměstnán. I když používal vizitky, podle nichž byl Foxovým poradcem.

Aféra v posledních dnech přinášely každým dnem nová odhalení. Čtyřiatřicetiletý Adam Werritty býval Foxovým spolubydlícím a byl mu v roce 2005 za svědka na svatbě. Premiér David Cameron už má výsledky předběžného šetření a podle vysoce postavených konzervativců bude Fox odvolán.

Britská média se zaměřují především na to, že Werritty byl přítomen na Foxových oficiálních cestách do zahraničí a na podezření, že zorganizoval v červnu v Dubaji Foxovo setkání se zbrojními dodavateli, na kterém nebyli přítomni oficiální zástupci ministerstva.

Werritty byl zachycen i kamerami srílanské televize jako člen ministerského doprovodu místního prezidenta Mahinda Radžapaksa.

Nyní se média zabývají původem peněz, kterými si Werritty všechny cesty financoval. Na jeho účtech se objevilo přes 200 tisíc liber - minimálně 150 tisíc liber doputovalo na účet neziskové organizace Pargav, která byla založená právě Werrittym. Stejná částka byla podle bankovních záznamů použita na letenky v první třídě a noclehy v luxusních hotelích.

Fox nejprve obvinění popíral, ale v neděli se veřejně Cameronovi omluvil za to, že "vyvolal dojem provinění". Odmítl nicméně odstoupit, prohlásil, že Werrittymu neposkytl žádné citlivé informace a nijak mu obchodně nepomohl.

V pátek odpoledne Fox ale oznámil rezignaci. V rezignačním dopise adresované premiérovi Davidu Cameronovi uvedl, že připustil střet "osobních zájmů se svou činností ve vládě".

Částečná pravda, uhýbání a mlžení

Připustil ale, že "bylo chybou dovolit, aby se rozmlžila hranice mezi profesionální odpovědností a osobní loajalitou příteli". Stejně tak uznal v souvislosti se schůzkou v Dubaji, že "bylo chybné, když se sešel s obchodními dodavateli v nepřítomnosti dalších představitelů ministerstva".

Labouristické opozici nicméně jeho omluva nestačila. "Nejde mi o jeho hlavu, ale o pravdu," řekl labouristický stínový ministr obrany Jim Murphy. "Zatím jsme viděli jen částečnou pravdu, uhýbání a mlžení," dodal Murphy.

Liam Fox byl jedním z klíčových členů kabinetu. V roce 2005 byl rivalem nynějšího premiéra Camerona v souboji o vedení Konzervativní strany a premiér s Foxem podle britských médií neměl vždy nejlepší vztahy.

Padesátiletý Fox patří k pravicovému křídlu konzervativců. Pro Camerona by Foxova rezignace mohla potenciálně znamenat problémy, protože by popudil pravicové křídlo ve straně a porušil by rovnováhu v kabinetu mezi jednotlivými proudy ve straně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist