Předseda opozičního Směru-SD Robert Fico na tiskové konferenci ve středu prohlásil, že se s koaličními stranami SDKÚ, KDH a Most dohodl na schválení tzv. eurovalu a příslušných zákonů.
Vláda podle Fica nejprve ve čtvrtek předloží návrh na konání předčasných voleb, které by se měly konat 10. března 2012. Po schválení termínu voleb má slovenský parlament nejpozději v pátek přistoupit k hlasování o eurovalu.
"Zítra, nejpozději v pátek budou vyvozené politické důsledky z toho, že vládní koalice neumí vládnout," řekl Fico. Směr-SD podle něj zůstane do posledního dne v opozici.
Prohlášení přišlo den poté, co se slovenské vládě Ivety Radičové nepodařilo sněmovnou protlačit navýšení kapacity a pravomocí evropského záchranného fondu EFSF. Proti byla rebelující koaliční strana Svoboda a solidarita (SaS).
Už před samotným hlasováním o navýšení kapacity eurovalu málokdo věřil, že slovenská vláda přežije. Iveta Radičová hrozila demisí, její koaliční partner Svoboda a solidarita prohlašoval, že v žádném případě neustoupí.
Co se právě děje na Slovensku? Sledujte s námi ZDE
Zatímco Richard Sulík svému slovu dostál a odsouhlasení zablokoval, bývalý premiér a šéf opozičního Směru Robert Fico se odstupujícímu kabinetu nabídl se svou pomocí. Zda bude na oplátku požadovat klíčovou úlohu při sestavování vlády nové nebo vypsání předčasných voleb, nebylo hned jasné.
Fico už dříve prohlašoval, že jeho strana euroval podpoří. Což zopakoval i před zahraničními novináři, kteří jednání v úterý do pozdních večerních hodin sledovali. Nové hlasování proběhne nejspíš už ve čtvrtek.
Úterní hlasování jsme sledovali on-line ZDE
"Chceme o EFSF hlasovat co nejdříve, nejlépe ve čtvrtek. Vše závisí na tom, zda dosáhneme dohody se Směrem-SD," prohlásil mluvčí SDKU-DS Michal Lukáč.
Kvůli pádu vlády přerušil svou zahraniční cestu po Asii i slovenský prezident Ivan Gašparovič. Z Indonésie se vrátí ve čtvrtek.
Sledovali jsme on-line.
On-line reportáž
"Malé Slovensko se vzepřelo silnějším sousedům a odmítlo rozšířit záchranný fond určený pro zadlužené státy a problémové banky," napsal Washington Post.
"Závratě vyvolávající síla Slovenska, která zhatila hlavní záchranné úsilí řízené převážně mnohem větším Německem a Francií, jen ilustruje donkichotskou povahu evropské vlády a zpackané pokusy o záchranu."
Britský list Daily Telegraph označil Richarada Sulíka za jeho bojkot odsouhlasení eurovalu za hrdinu nespokojených Evropanů.
"Pozoruhodný spektákl dohody 17 zemí narazil do zdi v Bratislavě, metropoli země, která euro přijala teprve v roce 2009," připomněl list Australian.
Dodal, že nová situace zřejmě povede k ještě většímu rozčarování voličů v Německu a dalších zemí, kde již veřejnost není šťastná z neradostných vyhlídek kvůli bídné řecké ekonomické disciplíně.
Mezi desítkami zahraničních novinářů, kteří sledovali hlasování slovenské vlády přímo v parlamentě, byl i redaktor německé zpravodajské stanice RTL Alexander Oetker.
"Pan Sulík je evropský populista, který využívá emoce lidí," popsal šéfa strany Svoboda a solidarita a hlavního aktéra neúspěšného jednání Oetker. Jak podotýká, "někdy je důležité hlasovat i proti vlastnímu přesvědčení, aby se něco jiného zachránilo".
Radičová končí. Zachráním euroval, slibuje jediný vítěz slovenského hlasování Robert Fico
Oproti rušnému úterku, kdy do pozdních večerních hodin slovenská vláda jednala o eurovalu, je dnes na chodbách prázdno. Chvílemi projde kolem pár poslanců nebo školní výprava, popisuje situaci v budově deník Sme.
Jednání o evropském záchranném fondu EFSF by mělo pokračovat ve čtvrtek okolo poledne.
Schůzka Roberta Fica a zástupců koaliční vlády v demisi, kterou bude zastupovat Mikuláš Dzurinda, Ján Figeľ a Bála Bugár, se uskuteční ještě dnes okolo oběda.
Kde jednání proběhne a zda bude poté svolána konference s novináři, zatím není jisté. Podrobnosti a další postup nyní řeší vedení strany Směr-SD.
Strana Svoboda a solidarita Richarda Sulíka má po úterním hlasování takřka nulový potenciál coby koaličního partnera.
"Způsob, jakým SaS hlasovala, z něj do značné míry udělala vyděděnce parlamentní politické scény," uvedl politológ Michal Horský. A nepomůže jí prý ani pád vlády Ivety Radičové. "Postup SaS při demontáži vlády byl do značné míry chaotický, nahodilý a mimo standardní pravidla politické kultury v naší zemi," dodal.
Richard Sulík den před hlasováním o eurovalu:
Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena, že slovenský parlament záchranný fond eurozóny (EFSF) schválí do nadcházejícího summitu EU a zemí platících eurem, tedy do dvou týdnů.
"Jsem si velmi jistá, že do 23. října budeme mít pod EFSF podpisy všech členských zemí (eurozóny)," prohlásila kancléřka, která je na návštěvě Vietnamu.
"Nikdy nebude existovat jedno řešení celého problému... nikdy se to nevyřeší naráz," upozornila Merkelová. Prohlásila to v souvislosti s tím, že i když Slovensko napodruhé EFSF schválí, problémy s evropskou dluhovou krizí nezmizí.
Podle rakouského ministra zahraničí Michaela Spindeleggera může fond fungovat i bez Slovenska.
Slovensko jako první (a pravděpodobně jediná) členská země eurozóny řekla "ne" rozšíření záchranného fondu EFSF, komentuje dění na Slovensku Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.
Lidová strana - Hnutí za demokratické Slovensko pád vládního kabinetu přivítala. "Splnila se tak první podmínka, na kterou dlouhodobě upozorňuje předseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, že do konce roku uzraje čas odchodu této vlády z politické scény Slovenska," uvedl Stanislav Háber z ústředí strany. Strana zároveň požaduje vyhlášení nových předčasných voleb. "Je načase, aby slovenští občané měli vládu, která nebude dále snižovat dobré jméno Slovenska v zahraničí," dodal Háber.
Kromě Richarda Sulíka vyzvala Radičová k odchodu i jeho ministry za SaS. "Vyzývám, aby se zachoval jako chlap... A jeho ministry SaS vyzývám, aby věděli, co je jejich odpovědnost. Vyzývám je, aby odstoupili," prohlásila po večerním jednání premiérka.
"Nevidím jediný důvod k odstoupení jen proto, že si to Iveta Radičová přeje. Moje odvolání ale samozřejmě budu akceptovat s pokorou," vzkázal Sulík.
Až do jmenování nové vlády prezidentem Gašparovičem bude stát dál řídit současný kabinet. Do té doby ale může Iveta Radičová provádět změny ve složení, řekl pro TASR Dušan Nikodým, právník z Ústavu státu a práva Slovenské akademie.
Pokud tedy současná premiérka požádá o uvolnění některých členů vlády, například ze strany SaS, z funkcí, prezident jí nejspíš vyhoví.
Kurz jednotné evropské měny euro postupně smazal ztráty, které utrpěl v reakci na zamítavé hlasování slovenského parlamentu o posílení pravomocí Evropského fondu finanční stability.
Šéf Slovenské národní strany Ján Slota už dříve předpovídal, že kabinet někdy na podzim padne.
"Překvapila mě jen obrovská nenávist ve vládní koalici, která se včera ukázala v plné kráse. A jsem rád, že prostřednictvím televizí ji mohl sledovat celý národ, a může si tak udělat vlastní názor na to, kdo nám vládl," řekl Slota.
Ministr hospodářství Juraj Miškov, který je mezi poslanci ze strany SaS vyzvanými Radičovou k odstoupení, prohlásil, že se sám funkce nevzdá.
Pokud mě chce premiérka odvolat, má možnost, udělat to sama, dodal Miškov.
Předseda Evropské komise José Barroso a unijní prezident Herman Van Rompuy dnes ve společném vyjádření vyzvali slovenské strany, aby se přenesly přes krátkodobé vnitropolitické cíle a schválily změny v záchranném fondu eurozóny EFSF.
"Je to v zájmu všech zemí eurozóny, včetně Slováků," zdůraznili. "Vyzýváme všechny strany ve slovenském parlamentu, aby se povznesly nad krátkodobé politické zájmy," dodal Barroso s Van Rompuyem.
"Chceme o EFSF hlasovat co nejdříve, nejlépe ve čtvrtek. Vše závisí na tom, zda dosáhneme dohody se Směrem-SD," prohlásil mluvčí SDKU-DS Michal Lukáč.
Dodal, že lídři strany se na utajeném místě sejdou ještě před schůzkou kabinetu, která je naplánována na dnešní 15. hodinu odpolední. Ministři by kvůli dodržení časového plánu mohli opakovaně schválit a poslat do parlamentu nový návrh o EFSF.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič se z oficiální cesty po Asii vrátí ve čtvrtek večer, tedy v den, kdy se nejspíš bude opět jednat o schválení eurovalu. Tentokrát za slibované podpory Roberta Fica a jeho strany Směr-SD.
Gašparovič je momentálně v Indonésii a podle jeho mluvčího Marka Trubače se návrat prezidenta urychlit nedá.
Lídří trojice vládních stran od 12:30 jednají s předsedou opozičního Směru Robertem Ficem. Uzavřená schůzka na půdě Národní rady SR se koná na výzvu Ivety Radičové, jejíž snahy o schválení eurovalu v úterý bojkotoval Richard Sulík.
Robert Fico (vpravo) se svými stranickými kolegy
Předseda poslaneckého klubu Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Pavol Hrušovský považuje za nejpravděpodobnější scénář, který po úterním pádu vlády bude následovat, předčasné volby. Řekl to během školní exkurze v parlamentu studentům Obchodní akademie v Leviciach.
"Slovensko nemá zkušenosti s úřednickými vládami. Mohla by vzniknout vláda ze stran, které mají v parlamentě většinu, ale nechci o tom polemizovat. Nejpravděpodobnější jsou předčasné volby," vysvětloval.
Euro obnovilo svůj růst. "Nikdo ve skutečnosti nevěří, že je Slovensko schopné zastavit ratifikaci eurovalu. Proto euro neoslabuje," vysvětluje analytik devizového trhu Niels Christensen z banky Nordea.
Daniel Krajcer z SaS na tiskové konferenci své strany řekl, že SaS je připravená s koalicí dál vyjednávat. Na otázku, zda odstoupí tak, jak ho vyzvala premiérka Radičová, odpověděl, že nemá smysl odcházet z odcházející vlády. Vzdát své funkce se nehodlá ani předseda parlamentu Richard Sulík, ani další ministři ze Svobody a Solidarity
"Za sebe můžu říct, že já nikam odstupovat nebudu. Padla vláda, ne parlament... My nemáme ve zvyku odcházet z boje jen tak," řekl předseda SaS Richard Sulík.
Český premiér Petr Nečas dnes novinářům sdělil, že pád vlády na Slovensku není příznivá zpráva. Připomněl, že jeho vláda měla s kabinetem Radičové blízké a přátelské pracovní vztahy.
"Nemáme z toho žádnou radost, pád vlády paní premiérky Radičové nás trápí a mrzí," prohlásil Nečas na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu. Zdůraznil, že Praha plně respektuje ústavní a politické procedury v sousední zemi.
Podle opoziční ČSSD je pravděpodobné, že slovenský parlament nakonec takzvaný euroval přijme.
"Předpokládám, že na Slovensku z hlediska schválení eurovalu nakonec žádné drama nebude. Strana Směr to pravděpodobně v druhém kole podpoří, a euroval tak bude slavně schválen," řekl dnes na tiskové konferenci v sídle ČSSD Mládek.
Rakouská vláda očekává, že EFSF projde i se souhlasem Slovenska, uvedl slovenský zpravodajský kanál TA3.
Je stále možné, že se koalice dohodne na navýšení eurovalu, uvedl nezávislý poslanec Igor Matovič, který vyzval koalici k dalšímu jednání.
"Myslím si, i když je pět minut po dvanácté, že je reálný prostor na dohodu. Všechny čtyři koaliční strany však musí opustit svoje ješitné pozice, které zastávají, odložit emoce bokem, vrátit se zpět ke zdravému rozumu a zjistí, že k vládnutí nepotřebujeme Roberta Fica," vzkázal koalici.
Předčasné parlamentní volby by se měly konat 10. března. Pro slovenský deník Pravda to uvedly zdroje blízké vládní koalici a Směru. Termín předčasných voleb byl předmětem jednání předsedy Směru Roberta Fica a předsedy SDkÚ Mikuláše Dzurindy.
Strany SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a Smer-SD se podle informací slovenského zpravodajského kanálu TA3 dohodly na podpoře eurovalu. Od 16 hodin bude Smer-SD informovat o dohodě.
Předseda Smeru-SD Robert Fico na tiskové konferenci prohlásil, že se s koaličními stranami SDKÚ, KDH a Most dohodl na schválení eurovalu. Vláda podle něj zítra předloží návrh na konání předčasných voleb na den 10. března. Euroval má být schválen nejpozději v pátek.
Fico dále uvedl, že jeho strana nemá zájem o politické obchody a nechce do předčasných voleb posilovat v parlamentu na úkor koaliční strany SaS, která euroval odmítla.
SaS nebude nijak protestovat proti konání předčasných voleb. "Pokud bude existovat všeobecný souhlas, my s tím problém mít nebudeme," uvedla mluvčí Tatiana Tóthová.
Sulík dnes pro ČT vysvětloval svůj odpor k eurovalu. Vadí mu, že by Slováci měli zachraňovat cizí banky, když si Slovensko muselo ty své zachraňovat samo. Nemyslí si, že by Slováci měli z čeho rozdávat.
"My si tu nemůžeme hrát na grandy a zachraňovat francouzské banky, když máme holý zadek," vysvětloval Sulík.
"Samotné navýšení eurovalu nedokáže zachránit žádnou další zemi. Jde primárně o rozšíření kompetencí eurovalu, a to tak, aby mohly být zachraňované zahraniční banky. My se proto ptáme, zda mají být opravdu na toto použité peníze slovenských poplatníků," uvedl dále pro ČT Sulík.
"Dohodli jsme se, že jako první bod probíhající schůze Národního shromáždění Slovenské republiky projednáme zkrácení tohoto volebního období," prohlásil na tiskové konferenci Mikuláš Dzurinda.
Strana Směr se podle nacionalisty Jána Sloty přidala k těm stranám, jejichž jediným společným jmenovatelem je zrada vlastních občanů a přisluhování evropským politickým formacím.
"Myslím si, že je možné, aby se euroval schválil zítra," prohlásil na závěr tiskové konference Mikuláš Dzurinda.
Dohoda z Bratislavy poslala kurz eura vůči dolaru na měsíční maximum. Jedno euro nyní dostanete za 1,3817 dolaru.
Australský list Sydney Morning Herald přirovnal Slovensko k "myši, která řvala".
Vzhledem k ohlášené snaze znovu co nejdřív hlasovat o posílení eurovalu v Národní radě SR dnes ministři opětovně schválili a poslali do parlamentu návrh na uzavření dodatku k mezinárodní smlouvě o dočasném eurovalu.
Předčasné volby jsou politickou cenou za to, aby byl euroval schválen. Ve svém stanovisku to uvedla koaliční strana maďarské menšiny Most-Híd, která tento návrh podpořila v zájmu stabilizace poměrů v zemi a také kvůli tomu, aby se předešlo dalším možným škodám.
Úterní hlasování SaS o eurovalu spojené s hlasováním o důvěře vládě bylo flagrantním porušením koaliční dohody, které ji vlastně zlikvidovalo. Na tiskové konferenci po jednání slovenské vlády to prohlásil předseda KDH Ján Figeľ.
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg očekává, že slovenské politické strany brzy schválí posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny.
"Očekávám, že v Bratislavě dojde k rychlému jednání, protože si všichni uvědomují, že nějaké řešení se musí nalézt," uvedl pro ČTK po setkání se svým britským protějškem Williamem Haguem.
"Také šéf největší strany Robert Fico si je vědom, že i kdyby dneska převzal vládu..., tak se té otázce nevyhne a... jednoho dne Slovensko musí dodržet, co slíbilo," uvedl Schwarzenberg. "Takže očekávám, že na bratislavské scéně vznikne nějaká konfigurace a pak se to nějak odhlasuje."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist