Stovky meteorů možná tuto sobotu večer ozáří nebe nad Evropou, Afrikou a Blízkým východem. Podle informací amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) po sedmi letech proletí sluneční soustavou takzvané Drakonidy, roj meteoroidů, jejichž původcem je kometa Giacobini-Zinner. Úkaz by mohl být viditelný mezi 22:00 hodinou a půlnocí SELČ.
Podívanou může pokazit záře měsíce, který bude téměř v úplňku. Časové "okno" pro průlet roje navíc podle mluvčího NASA Billa Cooka není přesné, meteoroidy se mohou o několik hodin opozdit.
Frekvence Drakonidů je podle astronomů proměnlivá a viditelnost bývá nejistá. Podle odhadu expertů může přesto být tentokrát viditelná alespoň část roje - za hodinu by mělo kolem Země proletět až 750 meteoroidů.
Snili jste o cestě do vesmíru? Přidejte se k nám, láká NASA budoucí astronauty - čtěte ZDE
Nefunkční satelit už dopadl na Zem, na území Kanady. Kde jsou trosky, se stále neví - čtěte ZDE
Meteorické roje vznikají z vláken, která za sebou nechávají komety. Pokud se dráha komety protíná s drahou Země, vlákna se dostanou do zemské atmosféry a při letu se rozžhaví a vypaří. Přitom dochází ke světelným efektům. Meteory se jmenují podle souhvězdí, ze kterého jakoby vylétají. Drakonidy vylétají se souhvězdí Draka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist