Americký herec Sean Penn v úterý přijel do východolibyjského města Benghází, které bylo v uplynulých měsících epicentrem povstání proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Podle agentury AFP chce oscarový herec známý z filmů Milk nebo Jmenuji se Sam zjistit humanitární potřeby Libyjců a načerpat inspiraci.

"Je to moje první návštěva Libye, je to podnětná země. Arabské jaro mě inspiruje a jsem tady, abych si udělal představu o typu humanitární pomoci, která (sem) může být přivezena," řekl Penn po příletu do Benghází.

"To, co se děje v této části světa, je fantastické... Jsem tu nováček, přijel jsem, abych to všechno nasál," dodal herec. Před cestou do Libye navštívil Egypt, kde se v pátek zúčastnil demonstrace na káhirském náměstí Tahrír.

V Libyi se prý v průběhu několika dnů chce sejít s představiteli humanitárních organizací i s některými představiteli nového vedení, které zemi po pádu Kaddáfího režimu spravuje.

Protivládní povstání v Libyi začalo na konci února poté, co podobné revolty v sousedním Egyptě a Tunisku smetly tamní dlouholeté vládce. Povstání v Libyi se ale na rozdíl od těchto zemí neobešlo bez mezinárodní vojenské pomoci, která měla chránit civilisty před Kaddáfího vojsky.

Kaddáfího věrní ani po srpnovém vyhnání jejich vůdce z hlavního města Tripolisu nepřestávají klást odpor a boje na několika místech pokračují. Sám Kaddáfí stále dopaden nebyl. Zatímco jeho rodina uprchla do sousedního Alžírska, kde se plukovník ukrývá, nikdo neví.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist