Účastníci pařížské konference o Libyi jednomyslně žádají, aby byly v zájmu obnovy této země odblokovány zmrazené libyjské fondy v zahraničí. Po jednání to oznámil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Spolu s britským premiérem Davidem Cameronem a generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem také ohlásil pokračování úderů NATO v Libyi, "dokud budou (dosavadní vládce Muammar) Kaddáfí a jeho stoupenci představovat pro Libyi hrozbu".
Sarkozy také řekl, že prozatímní libyjské mocenské orgány se musí dát "cestou usmíření a odpuštění".
Cílem konference bylo především zajistit finanční i další podporu libyjským povstalcům, kteří za podstatné pomoci NATO svrhli Kaddáfího, a vládě, kterou se pokoušejí sestavit. Konferenci předsedal Sarkozy spolu s Cameronem.
Několikahodinové akce se zúčastnili zástupci 49 zemí a osmi mezinárodních organizací včetně OSN, NATO a Evropské unie. Česká republika na fórum nebyla pozvána.
Konference se sešla na den přesně 42 let poté, co se nyní prchající Kaddáfí chopil moci.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navrhl urychlené vyslání civilní mise OSN do Libye s cílem pomoci ji stabilizovat. Řekl také, že v září se na okraj zasedání Valného shromáždění OSN bude v New Yorku konat "schůze na vysoké úrovni" věnovaná Libyi. Zdůraznil přitom, že "osud Libye musí absolutně zůstat v rukou libyjského lidu".
"Ambiciózní plány nové Libye"
Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová povstalce vyzvala, aby bojovali s extremismem, chránili sklady zbraní a bránili práva všech Libyjců, zvlášť žen a menšin. Vyslovila se pro to, aby nové libyjské vedení zaujalo libyjské místo v OSN. I ona řekla, že tažení NATO v Libyi by mělo pokračovat, dokud budou libyjští civilisté v ohrožení. Právě rezolucí Rady bezpečnosti o nutnosti chránit libyjské civilisty se Severoatlantická aliance při svém zásahu zaštítila.
Francie pro rebelskou vládu Libye uvolní 1,5 miliardy eur. Údajně výměnou za ropu - čtěte ZDE
Rusko uznalo vládu libyjských povstalců. Teď bude hájit své hospodářské zájmy v Libyi - čtěte ZDE
Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy přivítal "ambiciozní plány nové Libye", které na konferenci prezentovali předseda Přechodné národní rady Mustafá Abdal Džalíl a jeho zástupce Mahmúd Džibríl. Podle předchozích informací tyto plány zahrnují mimo jiné vypracování nové ústavy a svolání voleb během půldruhého roku.
Boj ještě neskončil
Řada účastníků, mezi nimi Rasmussen a Cameron, zdůrazňovala, že boj ještě neskončil. Kaddáfí znovu vyzval své stoupence k odporu. Britský ministr zahraniční William Hague v Paříži řekl, že vzhledem k tomu, že Kaddáfí stále uniká, nevládl na schůzce žádný triumfalismus.
Sarkozy na závěrečné tiskové konferenci řekl, že Kaddáfí "musí být zatčen a Libyjci svobodně rozhodnou, zda a kde má být souzen". Dodal přitom, že účastníci konference si přejí, aby byla Libye "právní stát".
Hra o ropu a plyn
Z významných zainteresovaných států nebyla na konferenci zastoupena Jihoafrická republika, ale své zástupce vyslaly Rusko a Čína, které mají stejně jako ona výhrady k vojenskému zásahu NATO v Libyi.
Libye se rozhněvala na Alžírsko. Žádá okamžité vydání Kaddáfího rodiny - čtěte ZDE
Schwarzenberg: Česko uznalo povstaleckou vládu Libye. Chceme spolupracovat - čtěte ZDE
Objem zmražených libyjských fondů se odhaduje na 50 miliard eur (750 miliard korun). Do konference bylo uvolněno jen 4,5 miliardy eur, ale během dne Nizozemsko oznámilo, že uvolní dvě miliardy dolarů (34 miliardy korun), a Německo, že uvolní miliardu eur.
Před jednáním se spekulovalo, že v zákulisí bude předmětem debat i pozice řady účastnických států na budoucí hospodářské scéně Libye, zvlášť pokud jde o její ropu a plyn.
Co zaznělo v Paříži:
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy:
"Díky intervenci byly zachráněny desetitisíce životů."
""Zavazujeme se odblokovat fondy získané Libyí v minulosti k financování rozvoje budoucí Libye."
Britský premiér David Cameron:
"Boj ještě neskončil... NATO a naši spojenci budou pokračovat v operacích... tak dlouho, dokud bude nutné chránit životy civilistů."
"Osvobození Tripolisu přináší důkazy o nevýslovných zločinech... Tyto zločiny musí být vyšetřeny a viníci musí být postaveni před soud."
Předseda libyjské prozatímní vlády Mahmúd Džibríl:
"Svět vsadil na Libyjce a Libyjci prokázali odvahu a uskutečnili svůj sen."
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen:
""První a hlavní úkol pro libyjský lid je určit svou budoucnost. Mezinárodní společenství dnes jasně dalo najevo, že je připraveno pomoci."
"Válka ještě neskončila. Stále se ještě bojuje. To je důvod, proč je NATO připraveno pokračovat v operacích, dokud to bude nutné. Na druhé straně, nezůstaneme (v Libyi) ani o den déle, než bude nutné."
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová:
"Práce nekončí s koncem despotického režimu. Zvítězit ve válce neznamená dosáhnout následujícího míru. Rozhodující bude, co se stane v nadcházejících dnech."
Prezident EU Herman van Rompuy:
"Usmíření a proměna země musejí být procesem, který povedou Libyjci. Všichni víme, že tento přechod nebude snadný ani rychlý."
Britský ministr zahraničí William Hague:
"Toto není Irák, kde by se nyní měla okupační armáda snažit dát věci znovu dohromady. Tady jsou Libyjci zodpovědní za svou vlastní zemi, a to je velmi odlišná situace."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist